A nemzetközi sajtóban is terjedt a Magyar Hang álhíre

Kovács Zoltán államtitkár még vasárnap délelőtt közzétette, hogy hamis a Magyar Hang információja Aszad szír elnök Budapestre érkezéséről. Néhány angol nyelvű portál azonban így is foglalkozott a kapitális méretű hírlapi kacsával.

2024. 12. 09. 16:43
A cikkhez egy olyan képet mellékeltek bizonyítékként, amely Ankarában készült 2012-ben egy Syrianair-járat landolását követően. Forrás: Képernyőkép
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Álhír figyelmeztetés: azok az állítások amelyek szerint Bassár el-Aszad megérkezett Magyarországra, hamisak. A cikkhez illusztrációként használt fotó 2012-es és egy Deutsche Welle riportból való, amely szerint török vadászgépek a földre kényszerítettek egy szíriai repülőgépet. A Budapest Airport tisztázta, hogy nem fogadott és nem szolgált ki szíriai felségjelzésű repülőgépeket – írta X-oldalán Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár vasárnap délelőtt. 

Mint ismert, vasárnap reggel a Magyar Hang egy olyan cikket jelentetett meg online oldalán Aszad szír elnök Budapestre érkezéséről, amiből egy szó sem volt igaz. A portál szerint az államfő gépe titokban landolt Ferihegyen, az utasok érkezését a Terrorelhárítási Központ biztosította, a repülőtér személyzetével pedig titoktartási „papírt” írattak alá. A cikkhez egy olyan képet mellékeltek bizonyítékként, amely Ankarában készült 2012-ben egy Syrianair-járat landolását követően.

Kovács Zoltán posztja és a Budapest Airport közleménye az ügyben megakadályozta, hogy a nemzetközi sajtó szakmányban hozza le ezt az álhírt, bizonyos médiumokban azonban így is megjelent a hírt.

Daily News Hungary

A Magyarországgal foglalkozó angol nyelvű portálok közül a Daily News Hungary viszonylag gyorsan átvette a Magyar Hang álhírét. Cikkük címében arra utaltak, hogy Aszad Budapestre érkezett. 

– Titokzatos szíriai gép landolt a budapesti repülőtéren. Aszad Trumptól kér segítséget Budapesten? – írta sejtelmesen a portál, bár az nem derült ki a cikkből, hogy a bukott szír elnök miért kérne segítséget pont Trumptól. 

Mindenesetre részletesen beszámoltak a Magyar Hang álhíréről, miszerint a bukott szír elnök Budapestre menekült. A portál időközben kénytelen volt helyesbíteni cikkét: a Telex.hu-ra hivatkozva arról számoltak be, a Budapest Airport közleményben nevezte a repülő budapesti landolását hamis hírnek.

Cáfolat

Kisebb jelentőségű külföldi portálok vasárnap délután már csak az álhír cáfolatáról számoltak be. A Fakti.bg bolgár hírportál a Kormányzati Tájékoztatási Központ MTI-n megjelent közleményét idézte, amely rávilágított, hogy a hír nem valós, a bizonyítékként csatolt fotó pedig 2012-ben készült. A portál közben arról is beszámolt, hogy egyelőre nem lehet tudni, hova menekült a szír elnök a dzsihadista lázadók elől. (Mára már bebizonyosodott, hogy Aszad Oroszországban kapott menedékjogot.)

Az Axar.az bakui portál már a TASZSZ orosz hírügynökség beszámolóját szemlézte az esetről, amely szerint hamis a Magyar Hang híre, miszerint Aszad, az elnök családja és belső köre Budapesten szállt volna le. A vasárnap megjelent cikkben a portál még azt állította, hogy a szír elnök gépe valószínűleg lezuhant, ám később kiderült, hogy ez sem volt igaz. 

Magyar Péter álhíreket terjeszt

A Tisza Párt elnöke tegnap még annak ellenére is töretlenül kommentált és posztolt a témával kapcsolatban, hogy bebizonyosodott: 

a Magyar Hang hazudott, a portál pedig elnézést kért az olvasóitól. A politikus végül kénytelen volt beleírni posztjába, hogy „a hírt azóta cáfolták”.

Az álhírterjesztéssel kapcsolatos kérdéseinkre Magyar Péter nem válaszolt. A Budapest Airport azt közölte lapunkkal, hogy a Magyar Hang az ügy kapcsán hozzájuk nem juttatott el semmilyen kérdést, vagyis meg sem keresték őket annak ellenére, hogy a portál eredetileg arra hivatkozott: az információi Ferihegyen dolgozó személyektől származnak.

A Magyar Hang sem válaszolt a lapunk által küldött kérdésekre. Arra voltunk kíváncsiak például, hogy ellenőrizték-e valamilyen módon, hogy az általuk közzétett kép hol és mikor készült. Azt is tudni szerettük volna, hogy a rejtélyes reptéri informátoruk milyen más sztori kapcsán juttatott el információkat hozzájuk.

Nemzetbiztonsági vizsgálat indult

Az Alkotmányvédelmi Hivatal azonnali hatállyal nemzetbiztonsági vizsgálatot indított, hogy kiderüljön, a Magyar Hang álhírének gyártása és napirenden tartása kinek állt az érdekében. Ennek eredményéről az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságát tájékoztatni fogják – közölte a Mandiner kérdésére a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK). Kifejtették: a nemzetközi sajtó figyelmét is felkeltő valótlan hírek mögötti háttér feltárása a magyar elhárító szervek feladata, az ilyen súlyos dezinformáció ugyanis nemzetbiztonsági kockázattal járhat, növelheti a terrorveszélyt hazánkban. – Az illetékes szervek minden lépést megtesznek annak érdekében, hogy az ilyen álhíreket megelőzzék és az ebből eredő kockázatokat mérsékeljék. Ez a tegnapi esetben is így történt – közölte a KTK.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.