Szinte hihetetlen méretű kacsát közölt ma reggel a jobboldalt rendszeresen, éles hangnemben támadó Magyar Hang: értesülésük szerint Bassár el-Aszad szír elnök és kísérete szombat este landolt Ferihegyen a Syrianair légitársaság repülőjével. A történet illusztrációjaképpen egy fotót is közzétettek, amelyen a Syrianair gépe látszik és ami egy állítólagos olvasójuk felvétele.
A kellemetlen valóság
A probléma csak annyi, hogy a kép nem Ferihegyen és nem 2024-ben készült.
Az al-Dzsazíra 2012-es tudósítása szerint a fényképen szereplő repülőgép Moszkvából tartott Damaszkusz irányába, amikor a török légierő leszállásra kényszerítette. A gyanú szerint az Airbus A320-as típusú repülő fegyvereket szállíthatott, ezért a török hatóságok a landolás után átkutatták.
Az incidens 2012-ben végigfutott a nemzetközi sajtón, és borítóképként szinte minden cikknél azt az illusztrációt használták, amit most az ellenzéki honlap bizonyítékként mutatott be, olvasói fotóként.
Árulkodó jelek
A Magyar Hang cikkében további olyan információk is vannak, amelyek erősen megkérdőjelezik a történet hitelességét.
Arról írnak: a nyilvánosan követhető radarképen nem találták nyomát a járatnak. Ez nem lehet véletlen, ugyanis a Budapest Airport ma reggeli közleménye szerint „a repülőtér nem fogadott és nem is szolgált ki szír felségjelzésű gépet. Az ilyen típusú megszólalások és híresztelések képesek arra, hogy aláássák az általános bizalmat a Budapest Airport iránt” – írták.
A Magyar Hang azt is tudni vélte „nem megerősített hírek szerint”, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) egységei is megjelentek Ferihegyen, a helyi dolgozókkal titoktartási papírt írattak alá – „így ez a repülő hivatalosan talán sosem szállt le.”
Mindebből úgy tűnik, hogy egy troll kémfilmekbe illő információit hozta le a Magyar Hang.
Kérdések
Lapunk kérdéseket küld az ügy kapcsán a Magyar Hangnak, a TEK-nek, a Budapest Airportnak és Külgazdasági- és Külügyminisztériumnak is. Amint az érintettek válaszolnak, frissítjük cikkünket.