Az unió vezetői háborúba sodorhatják Európát

Az elmúlt hetek eseményei azt mutatják, hogy az uniós elit kettőzött erővel dacol a választói akarattal, semmilyen irányváltás jelei nem mutatkoznak, ami a gazdaságpolitikában súlyos, a bevándorláspolitikában visszafordíthatatlan, a háborús politikában pedig egyenesen tragikus következményekkel jár – mondta Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Forrás: MTI2024. 12. 01. 11:36
Manfred Weber, az EPP vezetője és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke
Manfred Weber, az EPP vezetője és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus arra reagált, hogy a Manfred Weber vezette Európai Néppárt – az Európai Parlament (EP) legnagyobb frakciója – együttműködési megállapodást írt alá a szocialista és liberális frakciókkal, amelyben többi között kiállnak Ukrajna háborús támogatása mellett, elutasítva a béketárgyalásokat. 

Dömötör Csaba elmondta: 

az Európai Parlament meghatározó erői, a liberális, néppárti, szocialista erők írásos koalíciós megállapodást kötöttek az egész ciklusra. Ennek már része az az állásfoglalás, amit az Európai Parlament csütörtökön fogadott el, ez az eddigi legagresszívabb háborús állásfoglalás, a gazdasági és katonai követelései is megdöbbentőek.

A politikus szerint az uniós vezetők előírnák, hogy minden ország GDP-je 0,25 százalékát biztosítsa évente Ukrajna katonai támogatására (ez Magyarország esetében kétszázmilliárdos kiadás lenne)

A határozatban arra is felszólítják a tagállamokat: aktívan gyakoroljanak nyomást Magyarországra, hogy adja be a derekát a háborús ügyekben. A politikus szavai szerint úgy akarják folytatni az amerikai demokrata adminisztráció politikáját, hogy az pár hete Amerikában is vereséget szenvedett, mégis, ukrán pólókban pózolva még a szlogenjeiket is átveszik, mintha nem is döntéshozói székekben, hanem egy számítógépes játékban éreznék magukat. 

Hangot adott annak is, hogy miközben egy árnyalattal többször hallani az utalásokat a békére, a béketárgyalásokra, az Európai Parlament állásfoglalásában ez nem mutatkozik meg, a szlogen továbbra is az, hogy Ukrajnát támogatni kell mindaddig, amíg szükséges. Dömötör Csaba kitért arra is, hogy a megállapodás felszólít az orosz ellenzék támogatására is, de egyébként is rendszeresnek nevezte, hogy az unió nem tagállamok belügyeibe próbál meg beleavatkozni.

Szerintem ez szereptévesztés, és nem is felel meg az Európai Unió erejének; azzal kellene foglalkoznia, hogyan teszi rendbe a saját gazdaságát, és hogyan biztosítja a békét

– jelentette ki. A fideszes képviselő szerint az, hogy a határozat együttműködésre szólít fel Dél-Koreával, reakció arra, hogy a híradások szerint észak-koreai katonák jelentek meg az ukrajnai hadszíntéren, de súlyos felelőtlenségnek nevezte, hogy ebben az egyébként is rendkívüli helyzetben további eszkalációs lépéseket javasolnak. Dömötör Csaba felhívta a figyelmet arra, hogy az állásfoglalás jogilag nem kötelező, de az európai uniós politikában az a gyakorlat, hogy a későbbi kötelező döntéseket ilyen állásfoglalások előzik meg, ezt láttuk a migrációs politikában is. 

Nagyon is komolyan kell venni az ilyen állásfoglalásokat, mert utána ezek jogilag kötelező érvényű előterjesztésekben is megjelennek

– hangsúlyozta a Fidesz európai parlamenti képviselője.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.