A magyar kormány rezsicsökkentési programjának 2024-ben is meghatározó szerepe volt a háztartások energiaköltségeinek kezelésében. A tíz éve tartó rendszer célja, hogy biztosítsa a lakosság számára az energiafelhasználás megfizethetőségét, miközben csökkenti a piaci ingadozások hatásait.
A legutóbbi, novemberi adatok alapján is Magyarországon volt a legalacsonyabb a lakosság számára az áram és a földgáz ára. Csak az év tizenegyedik hónapjában két százalékkal drágult a lakossági áram Európában, igaz, a földgáz ára jobbára változatlan maradt a VaasaETT jelentése alapján. Az európai fővárosok árszintjeit összevető listában továbbra is Budapest állt a legkedvezőbb helyen mindkét kategóriában. Érdemes megjegyezni, hogy bár az adatszolgáltatás fővárosi, hazánkban országszerte ugyanazok az árak érvényesek.
Jövedelemarányosan is az élbolyban vagyunk
Figyelemre méltó az is, hogy a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal által modellezett, átlagjövedelemmel és -fogyasztással rendelkező, kétkeresős háztartások között Budapest a második legjobb helyen áll, csak Luxemburg előzi meg a rezsiköltségek és a jövedelem hányadát tekintve.
Mindezt 2024 első hónapjával összevetve kiderül, hogy csak ez utóbbi rangsorban történt változás: januárban még a londoni átlagos háztartások is a budapestiek előtt álltak.
Vagyis a magyar lakosság ebben az évben sem szenvedett el többletköltségeket a rezsicsökkentett energiatételek terén, míg a nemzetközi energiapiaci változások, a geopolitikai feszültségek és az energiaforrások elérhetősége az egész EU-ban hatással volt az energiaárakra.
Emellett még azoknak sem szökött az egekbe a gáz- és áramtarifájuk, akik az átlagosnál többet fogyasztanak. A még 2022 augusztusában életbe léptetett szabály szerint ők valamivel többet fizetnek – feltételezve, hogy nagyobb fogyasztóként eleve nagyobb költségeket engedhetnek meg maguknak –, de még ez a díjszabás is a negyedik legalacsonyabb a rangsorban a gáz és az áram terén is.