Európa a magyar rezsit irigyli

Töretlenül az élen vannak a magyarországi lakossági villamosenergia- és földgázárai az európai ranglistán. A rezsicsökkentési program bizonyított az elmúlt tíz éve alatt, jövőre pedig újításokat vezet be a kormány a fenntartása érdekében. Biztosan változatlanok maradnak azonban a lakosság rezsitarifái.

2024. 12. 24. 5:32
Fotó: Krizsán Csaba Forrás: Gyõr, 2024. október 4. Az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. új, a hazai összes kapacitás közel egyötödét biztosító, 8 megawatt (MW) teljesítményû, 16 megawattóra (MWh) névleges kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tárolója a Gyõri Ipari Parkban az átadás napján, 2024. október 4-én. MTI/Krizsán Csaba
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar kormány rezsicsökkentési programjának 2024-ben is meghatározó szerepe volt a háztartások energiaköltségeinek kezelésében. A tíz éve tartó rendszer célja, hogy biztosítsa a lakosság számára az energiafelhasználás megfizethetőségét, miközben csökkenti a piaci ingadozások hatásait.

A legutóbbi, novemberi adatok alapján is Magyarországon volt a legalacsonyabb a lakosság számára az áram és a földgáz ára. Csak az év tizenegyedik hónapjában két százalékkal drágult a lakossági áram Európában, igaz, a földgáz ára jobbára változatlan maradt a VaasaETT jelentése alapján. Az európai fővárosok árszintjeit összevető listában továbbra is Budapest állt a legkedvezőbb helyen mindkét kategóriában. Érdemes megjegyezni, hogy bár az adatszolgáltatás fővárosi, hazánkban országszerte ugyanazok az árak érvényesek.

Jövedelemarányosan is az élbolyban vagyunk

Figyelemre méltó az is, hogy a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal által modellezett, átlagjövedelemmel és -fogyasztással rendelkező, kétkeresős háztartások között Budapest a második legjobb helyen áll, csak Luxemburg előzi meg a rezsiköltségek és a jövedelem hányadát tekintve.

Mindezt 2024 első hónapjával összevetve kiderül, hogy csak ez utóbbi rangsorban történt változás: januárban még a londoni átlagos háztartások is a budapestiek előtt álltak.

Vagyis a magyar lakosság ebben az évben sem szenvedett el többletköltségeket a rezsicsökkentett energiatételek terén, míg a nemzetközi energiapiaci változások, a geopolitikai feszültségek és az energiaforrások elérhetősége az egész EU-ban hatással volt az energiaárakra.

Emellett még azoknak sem szökött az egekbe a gáz- és áramtarifájuk, akik az átlagosnál többet fogyasztanak. A még 2022 augusztusában életbe léptetett szabály szerint ők valamivel többet fizetnek – feltételezve, hogy nagyobb fogyasztóként eleve nagyobb költségeket engedhetnek meg maguknak –, de még ez a díjszabás is a negyedik legalacsonyabb a rangsorban a gáz és az áram terén is.

 

A rezsicsökkentés politikáját – annak megkérdőjelezhetetlen eredményei ellenére – még 2024-ben is érték kritikák, mondván: hosszú távon fenntarthatatlan, és a költségvetésen keresztül jelentős terhet ró a közszolgáltatókra és az államra. A kormányzat válasza azonban egyértelmű:

a lakosság számára megfizethető áram és gáz biztosítása létfontosságú, különösen a gazdasági nehézségek idején.

Emellett a jövőben a kormány a lakossági energiafogyasztás csökkentésére is nagyobb hangsúlyt kíván fektetni, például a megújuló energiaforrások használatának ösztönzésével és az energiahatékonysági programok bővítésével. Az energiafogyasztás csökkentése érdekében a kormány a digitális mérőórák elterjesztését is elősegítette, amelyek hozzájárulnak a tudatos energiafelhasználás növeléséhez.

 

Átalakul a támogatási rendszer

A villamos energia és a földgáz árának alacsonyan tartásában az idén is nagy szerepe volt a rezsivédelmi alapnak, amelyet még az energiaválság idején hozott létre a kormány. Ezt a 2025-ös költségvetésben átalakították úgy, hogy maga az alap megszűnik, és három tárca lesz felelős a részfeladatokért (a finanszírozás forrása a társasági adó lesz).

  • Az Energiaügyi Minisztérium 800 milliárd forintból mérsékelheti a világpiaci áremelkedések hatásait a lakossági árakban.
  • A pénzügyekért felelős tárca a közintézményeknek nyújthat rezsikompenzációt, összesen 253,2 milliárd forintból.
  • Az Építési és Közlekedési Minisztérium a közlekedési közszolgáltatásoknál felmerülő energiaköltségekbe segíthet be 37 milliárd forintig, ha túl magasra emelkednének a világpiaci árak.

A lakosság mellett a mikrovállalkozásokat is támogatja a kormány, hiszen januártól újabbak térhetnek vissza a kedvezményes áramárakat biztosító egyetemes szolgáltatásba. A Magyarországon működő 860 ezer mikrovállalkozás közül hozzávetőleg négyszázezer lakóingatlanokba van bejelentve, így a lakossági rezsicsökkentett árat fizetik az áramért. További mintegy 120 ezer mikrovállalkozás jelenleg is nem lakossági kedvezményes áron kapja a villamos energiát.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.