A 2025-ös Magyar Tudomány évével kapcsolatban tartott sajtótájékoztatóján Hankó Balázs elmondta, a mai nap folyamán az országgyűlés szavaz a HUN-REN tudományos közösséggel kapcsolatos jogszabályokról.
215 milliárd forintos pályázati forrás áll rendelkezésre, amelyeket a kutatók a jövő évben pályázhatnak meg
– tette hozzá a miniszer, majd kiemelte, a Nemzeti kutatási kiválósági program támogatásával 189 nemzetközi színvonalú új kutatási projekt indul a magyar kormány támogatásával. A tárcavezető hozzátette, a jövő évben rendkívüli forrásbőséggel számolhatnak a magyar kutatók.
Hankó Balázs a Magyar Nemzet kérdésére válaszolva elmondta, Brüsszel továbbra is sunnyog, ugyanis a hallgatókat és a kutatókat jogtalanul zárták ki az Erasmus- és a Horizon-programokból. A tárcavezető elmondta, az Európai Bizottság nem tárgyal érdemben a magyar kormánnyal a kérdésben, annak ellenére, hogy a magyar kormány minden a bizottság által megfogalmazott ajánlást végrehajtott.
Politikailag túszul ejtették az egyetemistákat
– jelentette ki Hankó Balázs, majd elmondta, brüsszeli helytartókat akarnak kinevezni a magyar egyetemek élére. Hankó Balázs kiemelte, ugyanakkor az igazság pillanata nincs messze, ugyanis hat magyar egyetem jelenleg is perben áll az Európai Bizottsággal.
Azonnal meg kell szüntetni a magyar hallgatók és kutatók hátrányos megkülönböztetését
– emelte ki a tárcavezető.
Az Európai Bizottság (EB) ugyanis hétfőn hivatalosan is határozatot hozott arról, hogy a magyar kormány Erasmus-ügyben hozott törvénymódosítása sem kezeli megfelelően a modellváltó egyetemek felé helyezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumában felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat.
Az EB hétfői döntése alapján az erre vonatkozó intézkedések a továbbiakban is hatályban maradnak. Ezek a 21 modellváltáson átesett magyar egyetemet is sújtják.
A bizottság egyértelműen felvázolta, milyen kiigazítások lennének szükségesek a helyzet megfelelő orvoslásához. Magyarország bármikor meghozhat és bejelenthet olyan új korrekciós intézkedéseket, melyekkel meggyőzi a bizottságot arról, hogy ki kell igazítani vagy meg kell szüntetni a Tanács által elfogadott intézkedéseket
– írta a szervezet közleménye.
Szintén a sajtótájékoztató során Domokos Péter, a Kutatási Kiválósági Tanács elnöke elmondta, jövőre negyvenmilliárd forinttal több pénzt fordít a kutatási kiválóság tanács különböző projektek finanszírozására a 2024-es évhez képest.
A projektek feladata, hogy előrelépést tegyenek ezek a kutatócsoportok
– tette hozzá Domonkos Péter, majd reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a 2025-ös évben jóval több kutatócsoport jut támogatásokhoz.