Így tudja visszaszerezni az adója egy részét

Az adó-visszatérítés a pénztári befizetés 20 százaléka, legfeljebb 150 ezer forint, amit minden évben visszaigényelhetünk a befizetett adónkból.

2024. 12. 02. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig egy hónapja van azoknak, akik az egészségpénztáron keresztül elérhető adó-visszatérítést szeretnék maximalizálni – emlékeztet Simondán Eszter, a BiztosDöntés.hu szakértője. Mint írják, az egészségpénztári megtakarítások után akár évi 150 ezer forint is járhat.

adó, adóvisszatértítés
Az adó-visszatérítés a pénztári befizetés 20 százaléka, legfeljebb 150 ezer forint, amit minden évben visszaigényelhetünk a befizetett adónkból. Fotó: MW/Kállai Márton

Kifejtik, az egészségpénztárak taglétszámának dinamikus növekedéséből is látszik, hogy egyre többen tudnak arról, hogy az egészségpénztáron keresztül akár évi 150 ezer forint adó-visszatérítést is kaphatnak. Az összegből az egészségpénztár semmilyen költséget nem von le, szja- és szocho-mentesen felhasználható a pénztári számláról.

Az adó-visszatérítés a pénztári befizetés 20 százaléka, legfeljebb 150 ezer forint. 

Az év vége közeledtével érdemes átgondolni, tudunk-e befizetni a pénztárba, így maximalizálva a visszatérítés mértékét. A pénztárak segítenek is a takarékoskodásban, ilyenkor számos akciót kínálnak azoknak, akik nagyobb összeggel gyarapítanák a pénztári megtakarításukat.

 

Év végi pénztári befizetések

Ahhoz, hogy minél több adó-visszatérítés üthesse a markunkat, érdemes még év vége előtt növelni a befizetéseinket a portál tájékoztatása szerint. Az adókedvezmény nem csak a rendszeres tagdíjak, de az eseti befizetések után is jár.

Év végén a pénztárak is igyekeznek felhívni a tagjaik figyelmét, hogy ha még nem érték el az éves keretet, akkor most lépjenek. 

Annál is inkább, mert a pénztárak rendszerei a megnövekedett befizetések miatt év végén leterheltebbek, így arra kérik a tagokat, hogy ne hagyják az utolsó pillanatra a befizetést. Év végén érdemes néhány nap biztonsági tartalékot hagyni arra, hogy a pénztári számlánkon időben jóváíródhasson a befizetett összeg.

 

Nem egészségpénztári tag? Még nincs késő belépni!

Ha valaki most döntene úgy, hogy nem akar lemaradni az adókedvezményről, még nincs elkésve. Az éves tagdíjat, illetve azt az összeget, amit az egészségpénztárra szeretnénk szánni, akár egy összegben is befizethetjük. Ha pedig a pénz még ebben az évben a számlánkra kerül, akkor az adóbevallásunkban azonnal kérhetjük a visszatérítést – hívja fel a figyelmet Simondán Eszter.

A belépés ma már egy alig félórás művelet, amelyet több egészségpénztárnál online is intézhetünk.

Az online belépést biztosító pénztárak sorát immár az Allianz Egészségpénztár és az MBH Gondoskodás Egészségpénztár is erősíti.

 

Lakáshitel egészségpénztárból!

Sokan tudják, hogy az egészségpénztári megtakarításból gyógyszereket vásárolhatnak, magánorvosi szolgáltatásokra és szűrővizsgálatokra költhetnek. Az azonban jóval kevesebbek számára ismert, hogy például a lakáshitelük egy részét is törleszthetik innen.

Lakáshitel törlesztésére minden évben a január 1-jén érvényes minimálbér 15 százalékát költhetjük havonta, így a törlesztésre szánható összeg évről évre nő 

– emeli ki a BiztosDöntés.hu szakértője. A kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői nemrégiben hároméves bérmegállapodást kötöttek, így már most tudjuk, hogy – ha a gazdaság számai is megfelelően alakulnak – a minimálbér 2025-ben 290 800 forint, 2026-ban 328 600 forint, 2027-ben pedig 374 600 forint lesz.

Az egészségpénztárból így 2025-ben 43 620 forint, 2026-ban 49 290 forint, 2027-ben pedig 56 190 forint lakáshitel-törlesztőrészlet fizethető havonta. Ha más egészségpénztári szolgáltatást nem veszünk igénybe – ami kevéssé valószínű –, akkor 2025-ben 104 688 forint, 2026-ban 118 296 forint, 2027-ben pedig 134 856 forint adó-visszatérítésre leszünk jogosultak csak a hitellel kapcsolatos befizetések után. 

Így egy hosszabb futamidő alatt akár milliós tételt is spórolhatunk a hitelen, amit lényegében az állam fizet helyettünk.

Még jobb helyzetből indulhatnak azok, akik még csak tervezik a lakáshitel-igénylést. Az egészségpénztárból ugyanis a legalább 180 napja ott tartott összegből törleszthető a lakáshitel, így több idő van előre felkészülni a törlesztésre. Vannak olyan pénztárak, amelyek közvetlenül a banknak utalnak, így nincs szükség arra, hogy megelőlegezzük, majd utólag a pénztárból visszautaltassuk az onnan törlesztett összeget.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Faludi Imre)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.