Este gyullad meg a hanuka első gyertyája

Idén december 26. és 2025. január 2. között van a hanuka ünnep, amelyen a zsidók a jeruzsálemi templom újbóli felszentelésére emlékeznek. A hívők mécses- vagy gyertyagyújtással emlékeznek meg az eseményről, a nyolcnapos ünnepen sem böjtölni, sem gyászolni nem szabad, és nem tilos dolgozni. A családok tagjai megajándékozzák egymást, játékkal, beszélgetéssel töltik együtt az estéket.

Forrás: MTI2024. 12. 26. 6:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyolcnapos hanuka vagy hanukka az egyik legnagyobb zsidó ünnep, amelyen a hívők a jeruzsálemi templom újbóli felszentelésére emlékeznek. Az örömünnep, a vallási és a fizikai szabadság, valamint a fény ünnepe a zsidó naptár szerint kiszlév hó 25-től tévét hó 3-ig tart, azaz a Gergely-naptár szerint idén december 26. és 2025. január 2. között,

az első gyertyát december 25-én este gyújtják meg.

Fotó: Pexels

A szeleukida IV. Antiokhosz Epiphanész Kr. e. 168-ban kiszlév hó 25-én vette be Jeruzsálemet, és a hagyomány szerint három évvel később, Kr. e. 165-ben ugyanezen a napon foglalta vissza a várost a Júdás Makkabeus vezette zsidó sereg. Amikor a bálványokkal megszentségtelenített szentélyben meg akarták gyújtani az örökmécsest, csak egy kis korsónyi tiszta, megszentelt olajat találtak. Jóllehet ez alig egy napra lett volna elég,

csodás módon mégis nyolc napig égett a láng, amikorra elkészült az új, tiszta, megszentelt olaj, és a templomot újra felavathatták, erre utal az ünnep felavatás jelentésű elnevezése.

Az ünnepre, amelyet már Jeruzsálem felszabadítása után egy évvel megültek, mécses- vagy gyertyagyújtással emlékeznek. Kiszlév hó 24-én este egy lángot gyújtanak meg a nyolcágú gyertyatartón, a hanukián, majd minden este eggyel többet, mert a Talmud szerint „a szentség dolgában csak növekedni lehet”. A gyújtólángot vagy szolgagyertyát, a sameszt a gyújtás után a hanukia kilencedik ágára helyezik.

Fotó: Pexels

Az új gyertyát mindig balról teszik hozzá a többihez, és balról jobbra haladnak a gyújtással. A gyertyatartó a zsinagógában – miként a szentélyben – a déli oldalon áll, keletről nyugatra fordítva. Otthon az ablak közelébe állítják, hogy fénye kifelé is világítson, és hirdesse a hanuka csodáját.

A láng meggyújtásakor első alkalommal három, a többi napon két imát mondanak. A gyertyáknak legalább fél órát kell égniük, és nem szabad őket világításra használni.

Fotó: Pexels

Hanuka az öröm ünnepe, ilyenkor sem böjtölni, sem gyászolni nem szabad, és nem tilos dolgozni. A család tagjai megajándékozzák egymást, játékkal, beszélgetéssel töltik együtt az estéket.

A hanuka alkalmával Magyarország sok pontján, többi között Budapesten, Szentendrén, Miskolcon, Debrecenben, Kecskeméten és Kőszegen szerveznek ünnepséget, amelyen fellobbannak a hanukai gyertyalángok.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.