A hazai munkavállalók általánosságban úgy vélik, hogy a munkaerőpiaci körülmények akár már egy-két éven belül is jelentősen átalakulhatnak, és a megkérdezettek közel fele optimista ennek a technológiai átalakulásnak a hatásaival kapcsolatban – derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító felméréséből. A vállalat idén ősszel először vizsgálta meg részletesen a hazai munkavállalók mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos vélekedését. A kutatás elsősorban arra kereste a választ, hogy a magyar munkavállalók szerint milyen hatással lesznek az állásukra az ilyen típusú technológiai rendszerek.
Megváltozik az életünk
A felmérésből kiderül, hogy a válaszadók szerint a mesterséges intelligencia át fogja alakítani a mindennapokat: 43 százalékuk szerint nagyon, közel 20 százalékuk szerint teljesen, és valamivel kevesebb, mint egynegyedük szerint csak kicsit fog megváltozni az emberek élete ennek hatására.
A változás megítélésével kapcsolatban azonban egyenlő arányban megosztottak a válaszadók: 41 százalékuk véli úgy, hogy az általánosságban inkább rossz, vagy nagyon rossz következményekkel jár, másrészről azonban közel 46 százalékuk bizakodó a mesterséges intelligencia hatásaival kapcsolatban.
Egy másik kérdéshez kapcsolódóan kiderült, hogy a munkavállalók közel kétharmada (63 százalék) szerint a mesterséges intelligencia elsősorban azokat érinti majd hátrányosan, akik alacsony képzettséget igénylő munkát végeznek, miközben csak 29 százalékuk gondolja úgy, hogy a magasabb kvalitást igénylő munkakörök vannak veszélyben.
A többség nem aggódik a munkahelyének elvesztése miatt
A kutatás eredményeiből viszont az is látszik, hogy a megkérdezettek a saját munkahelyük megítélése kapcsán már jóval bizakodóbbak:
ötből négy válaszadó (81 százalék) egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy az MI miatt elveszítheti az állását a következő egy-két évben
és csak kevesebb, mint öt százalékuk válaszolta azt, hogy emiatt eléggé, vagy nagyon aggódik.
Arra a kérdésre, hogy a mesterséges intelligenciának köszönhetően vajon könnyebbé és hatékonyabbá válik-e a munkavégzés, a megkérdezettek 53 százaléka válaszolta azt, hogy valószínűleg igen, további 17 százalékuk ezt kifejezetten biztosra vette. Azzal kapcsolatban azonban, hogy az MI hatására létrejöhetnek-e új munkahelyek, rendkívül kiegyenlített a válaszadók aránya: egyaránt 32-32 százalék állította azt, hogy valószínű, illetve nem valószínű ennek bekövetkezte.
A kérdőívben arra is rákérdeztek, hogy az érintett munkavállalók szerint mennyi idő múlva jelentkeznek a mesterséges intelligencia alkalmazásának következményei az általuk betöltött munkakörökben: 15 százalékuk szerint ez 1-2, 33 százalék szerint 3-5, 26 százalék szerint 5-10 éven belül lesz érzékelhető, ugyanakkor figyelemre méltó, hogy 9 százalékuk szerint már most is érezhetőek a hatások.