Kigyulladt hazánk egyik rekorder fája, de megmentették

Nem karácsonyfa kapott lángra.

Forrás: FEOL2024. 12. 28. 11:06
Tűzoltók oltják a kigyulladt móri fát Forrás: FEOL
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szokatlan riasztás érkezett a Móri Önkormányzati Tűzoltósághoz karácsonykor, mint kiderült, kigyulladt egy fa, amely az ország legnagyobb törzskerületű szürke nyárfája. A lángokat a tűzoltók megfékezték, a fa izzó belsejét kitisztították és azóta, részben az aggodalom miatt, még többen látogatják a matuzsálemet, mint eddig.

A Fejér vármegyei hírportál szerint elsőként arról érkezett egy bejelentés, hogy ég a bozótos, így kivonultak a móri tűzoltók, és látták, hogy nem a bozótos ég, hanem az öreg fa. Mivel tudták, hogy ez egy védett fa, ennek megfelelően, körültekintően jártak el az oltás során. Az üregében lévő korhadt rész izzott, és a tűzoltók csak ahhoz nyúltak hozzá, így statikailag a fa nem veszített az állóképességéből, annak ellenére, hogy kellett vágni rá egy lyukat, hogy hozzáférjenek a mélyben izzó anyaghoz.

Ennek megfelelően ugyanúgy áll ott a nyárfa, ahogy eddig, ám nyolcezer liter víz kellett ahhoz, hogy ki tudják takarítani a belsejét. Hogy mi történhetett, annak nyilván lehet több verziója is. Felröppentek olyan hírek is, hogy a hatóságok már vizsgálják az ügyet, ám erről mi még nem tudunk. Lehetett idegenkezűség is, akár szándékosan, akár véletlenül, de lehetett öngyulladás is. Nincs száraz idő, és alacsony a hőmérséklet, de a korhadt részekben, akárcsak egy kerti komposzt esetében, megnövekedhet a kémiai folyamat miatt a hőmérséklet, ami miatt kigyulladhat a fa, bármennyire is hihetetlen. Jó példa erre a szeméttelepeken az öngyulladás, amelynek során akár hat méter mélyről is elindulhat a tűz

– mondta Czupár Norbert, a Móri Önkormányzati Tűzoltóság parancsnoka. A Vajal-forrás és Környéke Helyi Jelentőségű Természetvédelmi Terület a megyei lap szerint valaha egy régi, grófi majorság része volt. Vajal-puszta valaha Mórtól teljesen különálló terület volt, egészen addig, amíg a Bányásztelep be nem épült. 

Az öreg fa az követően vált igazán nagy látványossággá, hogy megépült a két szomszédos település között az aszfaltos út, hiszen azóta kirándulók, kutyát sétáltatók, babakocsit toló családok, kerékpárosok, futók látogatják a fát, különösen mióta elkészült az oda vezető híd. Az elmúlt több mint egy évtizedben nem csak az út épült meg, sokat változott a szemlélet is, vagyis sokan szeretik a fát, a fákat, a területet és most, a tűz után, karácsony idején még többen látogatnak el a Vajali Szürke Nyárhoz, amely az évszázadok viharai után, remélhetőleg túléli ezt a csapást is.

A Móri Árok Természetvédelmi Örökség Alapítvány munkatársától a Feol.hu azt is megtudta, hogy a tűz után most egy olyan céget, vállalkozót keresnek, amely tud segíteni a fa állagának megőrzésében. 

Természetesen igyekszünk elkerülni a Hársfa utcai megoldást, vagyis nem szeretnénk betonnal kitölteni és vaspántokkal megtartani a törzset. Az a rész, ami most kiégett, eddig sem tartotta a fát, így abban bízom, hogy sem a tűz, sem a tűzoltói beavatkozás nem ártott annyira a fának, hogy ne élhessen tovább. Hatalmas fatömeg van a koronában és áll, a csúcsában nem száradt, vagyis a fa él, és bízunk abban, hogy ez még sokáig így is marad

– fogalmazott az alapítvány munkatársa, aki arról is beszélt, hogy volt valaha ezen a területen egy másik, hasonló jellegű és méretű fa is, amit még a védettség előtt kivágtak.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.