Közelebb került hazánk a klímavédelmi célok eléréséhez

Idén is folytatódott a 2019-ben meghirdetett program.

2024. 12. 28. 10:47
Illusztráció Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország zöldvagyona hozzájárul korunk egyik legnagyobb kihívásának, az éghajlatváltozás ütemének lassításához, ezért az erdőtelepítésekkel és az erdőgazdálkodással kapcsolatos programokat idén is jelentős figyelem kísérte. Kiemelten fontos, hogy közelebb kerüljünk a kitűzött klímavédelmi célok eléréséhez, amelyben szerepe van a szakszerű erdőkezelésnek vagy a környezeti edukációnak – közölte az Agrárminisztérium (AM) szombaton az MTI-vel.

A közlemény szerint idén is folytatódott a 2019-ben meghirdetett Országfásítási program, amelynek célja, hogy 2030-ra 27 százalékra növelje hazánk erdővel és fával borított területeinek arányát. 

Az országfásítás számos alprogramot hívott életre, amelynek része az erdőtelepítések mellett a mezővédő erdősávok, agrárerdészeti rendszerek, útfásítások, önkormányzati fásítások arányának növelése is. A közlemény szerint, a 21 állami erdészeti társaság területén folyó erdőtelepítési mintaprogram által eddig 1661 hektár új erdőterület jött létre. 

Kiemelt figyelmet kapott a közlemény szerint idén is az Újszülöttek erdeje alprogram, amely őshonos fajokból álló elegyes erdőállományok létesítésével évente több mint egymillió facsemete elültetésével járul hozzá hazánk klímavédelmi céljainak teljesüléséhez. 

A kezdeményezés kapcsán minden születendő gyermek után legalább tíz fát ültetnek el. A program alatt elültetett csemeték száma 4,3 millió darab, amit a következő időszakban csaknem 1,1 millió darabbal fognak növelni az erdészeti társaságok. A közlemény kiemeli, hogy a Településfásítási program a rendszerváltás óta az ország legnagyobb belterületi fásítási kezdeményezése, amelynek idén zárult a negyedik üteme. 

Tavasszal négyezer sorfát ültettek el 226 településen, ősszel pedig összesen 317 településre újabb hatezer fát szállítottak, ezzel 56 ezerre nőtt a programban elültetett sorfák száma mintegy 1500 településen. A Településfásítási program 2025-ben is folytatódik, újabb tízezer darab dísz- és sorfát év elejétől igényelhetnek majd a tízezer fős lélekszám alatti kistelepülések. 

Az állami erdők nyitottak a nagyközönség számára: rekreációs szolgáltatásuk révén hozzájárulnak az egészségmegőrzéshez, az aktív kikapcsolódáshoz. A cégcsoport az elmúlt évtizedben megvalósult 42 milliárd forintnyi turisztikai fejlesztés mellett évente 4-5 milliárd forintot fordít a rekreációs infrastruktúra működtetésére, így jelentős tehertől kímélve meg a költségvetést. Kutatások szerint a magyar erdők rekreációs értéke évente legalább 39 milliárd forint, vagyis az erdők fenntartása csak a kikapcsolódási lehetőségeken keresztül is jelentős érték a társadalom számára. A szaktárca közölte: 

számos új kezdeményezés segítette a gyermekek környezeti nevelését: idén indult az Iskolában az erdő program, amelyben a minősített Erdészeti Erdei Iskolák erdőpedagógusai a magyarországi közoktatási intézményekben tartottak tematikus foglalkozást 6–12 éves diákoknak az erdők és a fenntarthatóság témakörében.

A program első ütemében mintegy ezer oktatási intézmény és harmincezer gyermek vett részt, hazánk szinte minden régiójából. Szeptembertől a program kiegészült azzal, hogy a hátrányos helyzetű települések iskolásainak is biztosítottak lehetőséget arra, hogy eljussanak az erdei iskolákba. Az Erdei iránytű programban összesen 120 gyerekcsoport, mintegy háromezer gyermek vehetett részt, akiknek egy-egy napos erdei iskolai látogatást biztosítottak.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.