Bemutatta stratégiájának cselekvési irányait az Illegális Dohány Elleni Munkacsoport, melyben kiemelt hangsúlyt kap a nemzetközi és a hazai együttműködés fokozása – számolt be a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) és a JTI Hungary tájékoztatójáról a Világgazdaság.
A szereplők legfőbb célja a hazai együttműködés fokozása az illegális dohánykereskedelemmel szemben. Patócs Krisztina pénzügyőr alezredes szerint ezt úgy érnék el, hogy megosztják az információkat a piaci szereplőkkel, valamint a NAV adószakmai, rendészeti és bűnügyi szakterületei között. Az alezredes arról is beszélt, hogy szakmai tevékenységük fókuszában hat cselekvési irányt határoztak meg, amelyek között meghatározó tényező az együttműködés.
A NAV-on belül
folyamatosan emelkedik az illegális dohánytermékekkel kapcsolatos jogsértések felderítése, ami egyértelműen a hatékonyság javulását mutatja.
Míg tavaly egész évben két cigarettagyárat számolt fel a NAV, addig idén október végéig három üzemet és egy nagyobb raktárat derítettek fel. Szeptemberig közel százmillió szál cigarettát foglaltak le, ami a tavalyi egész évhez képest 166 százalékkal nagyobb mennyiség.
A cigaretta mellett a legális piacon meghatározó arányú fogyasztási dohány lefoglalt mennyisége is meghatározó,
több mint 95 tonna illegális dohányt vontak ki a feketepiacról.
Az illegális kínálat csökkentése mellett prevenciós, figyelemfelhívó anyagokat is eljuttatnak a feketepiac veszélyeiről a médiához, tanórák keretében szólítják meg a diákokat országszerte. Érzékelhető, hogy óriási igény mutatkozik a társadalom tájékoztatására annak kapcsán, hogy milyen egészségre káros hatásai vannak az illegálisan előállított, az illegális forrásból beszerzett dohánytermékeknek, különösen a fiatalkorúak körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő alternatív gyártmányok esetében.
Az alezredes beszélt az „üres cigarettásdoboz kutatásról” is, ami releváns képet ad az illegális dohánykereskedelem helyzetéről. – A felmérés során üres, közterületeken eldobott cigarettásdobozokat vizsgálnak be laborban, és megállapítják, hogy eredeti, hamisított vagy nem magyarországi adózású termékről van-e szó – magyarázta Patócs Krisztina.