Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Idén sem mindenhol számíthatunk havazásra karácsonykor Magyarországon. Utoljára karácsonyi havazás a fővárosban 2002-ben, Debrecenben 2005-ben, Szegeden, Szombathelyen és Pécsett pedig 2007-ben volt.
Bár ebben a téli szezonban már esett a hó, mégsem maradt sokáig a hó leple alatt az ország. Voltak azonban olyan évek, amikor a hó – bár nem karácsonykor – inkább gondot okozott, mintsem szép látványt.
Senki nem látta előre, hogy 1987. január 10-én este olyan hóesés kezdődött, amely végül országos katasztrófahelyzetet okozott. A heves szélvihar kíséretében érkező ítéletidő az elmúlt fél évszázad legsúlyosabb országos krízisét okozta,
a hóvihar nemcsak a kistelepüléseket, hanem még egy olyan nagyvárost, mint Székesfehérvár is napokra elszigetelt a külvilágtól
A havazás január 16-ig tartott. Addigra a sík vidéken 20-50 centiméter, míg a hegységekben 50-77 centiméter friss hóréteg alakult ki. A hó olyan nagy volt, hogy az ország akkori leghosszabb autópályáján, az M7-esen rengeteg autó akadt el, de a fogságába rekedt járművek kiszabadítására küldött hókotrók is elakadtak.
A hóból való szabadulást végül a Magyar Néphadsereg lánctalpas harcjárművei hozták meg.
Ennek a természeti katasztrófának halottjai is voltak.
Teljesen befagyott a Tisza és a Duna
A Kossuth rádió reggeli hírműsora 1963. január 17-én öt nap folyamatos havazás után arról számolt be, hogy a Zala megyei Lentiben reggel mínusz 28 fokot mutattak a hőmérők.
Az országon átsüvítő szél miatt azonban akik ekkor az utcára mentek, mínusz 40-45 Celsius-foknak érezték. Az ítéletidő összesen közel
három héten át tartotta fogságban a Kárpát-medencét.
De még súlyosabb volt a helyzet az ország keleti felén, Tokaj és Tiszanagyfalu között. A Tisza a falu határában éles kanyarulatot vesz, itt torlódott fel egy három méter magas jégtorlasz, amelyet a tokaji kőbányászok robbantással próbáltak megszüntetni. Bár a vízügyi munkatársak a helyszínre vezényeltek két jégtörő hajót, ezek nem tudtak mit kezdeni a jégfallal.
Másnapra az is kiderült, hogy
a Tisza ebben a kanyarban a fenékig befagyott,
két nap telt el, mire a jégdugót meg tudták szüntetni.
Eközben a Duna a rendkívüli hidegben Budapest és a jugoszláv határ között egybefüggően befagyott. A magyar fővárosban hét év szünet után alakult ki összefüggő jégréteg a folyón.
A helyzet 1963. január 21-re olyan súlyos lett, hogy
a kormány elrendelte az összes magyarországi iskola átmeneti bezárását.
A tanulók február 4-én mehettek újra iskolába.
A hazai fűtőanyag-ellátás is nagy nehézségeket okozott, ezért január 20-án és február 3-án rendkívüli, három műszakos termelést kellett szervezniük a bányászoknak. Ezen a napon már halálos áldozata is volt a hazánkat akkor tíz napja sújtó rendkívüli időjárásnak.
Óriási hóvihart hozott az új év
Rendkívüli időjárási körülmények közepette fordult át a naptár 1978-ról 1979-re. Újév első napján erős hidegbetörés történt a Kárpát-medencében.
Pécsett nappali fényt idéző éjszakai villámlással és mennydörgéssel zúdult rá a városra a hóvihar. Ilyen különleges időjárási jelenséget a meteorológusok sem tudtak felidézni. A negyven centis friss havat hozó vihar fél napra a nagyvárost elvágta a külvilágtól, ráadásul a villámcsapás tönkretette a Mecsek tetején álló URH-tornyot.
Az óránként 90 kilométeres sebességgel tomboló szélvihar pillanatok alatt magas hófalat emelt a város köré,
amelyet 12 órás megfeszített munkával tudtak csak megszüntetni. Pécset sem autóbusszal, sem vonattal nem lehetett elhagyni. Egy férfi azonban megpróbálta, a kihűlt testét egy nappal később találták meg.
Budapesten a szélvihar a Majakovszkij utcában ledöntött egy falat. A lehulló téglák az udvarban szolgálatot teljesítő éjjeliőr bódéjára estek, a bent ülő őr pedig szörnyethalt.
A szél lecsendesülése után hatalmas havazás kezdődött, a friss hó az ország teljes területén hullott, nagy gondokat okozva ezzel mindenhol a közlekedésben.
Havazás, ónos eső, fennakadások 2010-ben
Közel tizenöt éve, 2010. január 6. reggelre körülbelül tíz centiméter hó hullott az országban. Budapesttől északra különösen sűrű volt a hóesés, ezért az Útinform arra számított, hogy kritikusra fordul a helyzet a Zsámbéki-medence településein.
Borsod megyéből is folyamatos havazást jelentettek. Cegléd környékén és az ország keleti részén, főként Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ónos eső esett, északon viszont, például a Mátrában már jegesek voltak az utak.
Országszerte minden úton csak lassan lehetett haladni.
Több kamion elakadt, két Volánbusz balesetet szenvedett, Nagykanizsa közelében autóbalesetben meghalt egy ember, és néhány disznó is odaveszett egy közúti balesetben, amelyet a havazás okozott.
1/8 Havazik Budapesten. Fehér lesz a karácsony?
Lenyűgöző látvány
Nem is olyan régen, 2017 januárjában több felvétel is készült a Dunán és a Balatonon vonuló nagy jégzajlásról.
A Dunán araszoló jégtömbökről még egy látványos drónfelvétel is készült.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.