Történelmi együttműködés jött létre Magyarország és Skócia között

Szakmai, kulturális és társadalomtudományi területeken működhetnek együtt a két ország tudósai.

2024. 12. 01. 14:43
Borítókép: A Skót és Magyar Tudósok Társasága az edinburghi The Royal Scots Clubban tartotta alakuló ülését (Fotó: Kovács Abigail Ida)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ez egy hosszú előkészítő folyamatnak az eredménye, köszönhetően Kovács Ábrahám debreceni professzornak (DRHE) és Kálmán László edinburghi főkonzul szervező munkájának is – fogalmazott lapunknak Hörcsik Richárd, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem (DRHE) egyetemi tanára, a Fidesz országgyűlési képviselője annak kapcsán, hogy megalakult a Skót-Magyar Tudósok Társasága, aminek az egyik elnökévé őt választották. 

Beszámolt róla, hogy Skócia fővárosában, Edinburghban került sor az alakuló ülésre, ahová meghívást kaptak a skóciai tudományos élet azon kiválóságai, akiknek volt valamilyen magyarországi kapcsolatuk vagy kötődésük. Ismertette, hogy az ülés során a társaság másik elnökének a skót Sir Iain Torrance professzort választották meg.

Elmondta, hogy 38 évvel ezelőtt – mint a skót református egyház ösztöndíjasa – lehetősége nyílt arra, hogy az Edinburghi Egyetemen, a híres New College-ban folytathassa tanulmányait. Az itt végzett kutatásai eredményeképpen sikerült feltárni egy nagyon erős történelmi kapcsolatot a XIX. század második felében Skócia és Magyarország között. 

A társaság megalapításának az ötletét éppen ez adta, hogy élesszük fel ezt a történelmi kapcsolatot, amire egyébként a skótok és a magyarok is büszkék 

– tette hozzá. 

Mint jelezte, nemcsak a történettudomány vagy a teológia, hanem a zene, a csillagászat és az orvostudomány területén is nagyon sok olyan tudós ember él Skóciában, akiknek van kapcsolódásuk Magyarországgal. Például közös kutatásokat végeztek az elmúlt húsz-harminc évben magyar professzorokkal, vagy tanítványaik magyar egyetemeken jártak, illetve magyar egyetemekről érkeztek diákok Skóciába, akiket tanítottak.

A közeljövőben áttekintjük, hogy milyen szakmai, kulturális és társadalomtudományi területeken tudunk együtt dolgozni. Aztán a társaság segíthet a magyar egyetemi hallgatóknak a skóciai, illetve a skót egyetemi hallgatóknak a magyarországi tanulmányok folytatásában. Hiszen számtalan egyetemnek van ösztöndíja vagy kutatási terve, és azért, hogy ezeket egy kicsit összehangoljuk, olyan tudományos konferenciákat hozunk létre, amik számos területen közös kutatásokra ösztönzhetik az egyetemi embereket 

– jelezte Hörcsik Richárd.

Annak kapcsán, hogy a későbbiekben várható-e, hogy Magyarországon is ülésezzen a társaság, jelezte: elhatározták, hogy minden évben ülésezni fognak Edinburghban, de szeretnék, hogy a jövőben egy olyan meghatározó magyarországi egyetemen is találkozzanak, amely rendelkezik skót kapcsolatokkal. Hörcsik Richárd ismertette, hogy a jövőben olyan kulturális és művészeti rendezvényeket is akarnak szervezni, amely közelebb hozza a skót és a magyar tudós társadalmat és ezen keresztül a két nemzetet. 

Katalizátorként szeretnénk közreműködni, hogy a magyar tudományos élet nagyobb ismertséget kapjon Skóciában, és a skótok pedig Magyarországon. Ez kölcsönös feladatunk

– tette hozzá.

A skót–magyar kapcsolatok történelmi alakulása kapcsán Hörcsik Richárd elmondta, hogy a reformáció után két nagy kálvinista egyház jött létre, az egyik a skót, a másik pedig a magyar református egyház, azonban évszázadokig nem volt komoly kapcsolatuk. – Az „egymásra találás” fordulata a XIX. század második felében jött el, amikor 1841-ben a skót misszió megnyitotta a kapuit Pesten, segítségükkel iskolát nyitottak, kórházat alapítottak, gyülekezetet szerveztek stb.

– De említhetném a Lánchíd tervezőjét, a skót Adam Clarkot és a skót építőmunkásokat is. Jelentős mérföldkő volt, amikor 1865-től évente két-három magyar diák utazhatott skót egyetemekre tanulni, akik hazatérve kamatoztatták az ott látottakat. Összességében elmondható, hogy a dualizmus kori magyar protestáns egyházak teológiai és gyülekezeti élete ezeknek a skót hatásoknak köszönhetően újult meg – tette hozzá Hörcsik Richárd, jelezve, hogy az alakuló ülésen is erről tartott előadást.

Borítókép: A Skót-Magyar Tudósok Társasága az edinburghi The Royal Scots Clubban tartotta alakuló ülését (Fotó: Kovács Abigail Ida)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.