Túlélési kisokos extrém hideg időjárás esetére

Jobb tisztában lenni az alapokkal.

Forrás: Köpönyeg.hu2024. 12. 06. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téli időjárási viszonyok miatt könnyen találhatjuk magunkat életveszélyes helyzetben – írta a Köpönyeg.hu, amely a cikkében összegyűjtött pár tippet, amely kapóra jöhet, ha extrém időjárási körülmények csapnak le ránk.

(Fotó: Pexels)

Extrém időjárási jelenségek a hóviharok, a jeges utak, ezek pedig nem csak az autósokra, de a járókelőkre is nagy fenyegetést jelenthetnek

– olvasható az oldalon.

Szerencsétlen szituáció, amikor gyalogosan ér minket a hóvihar. Ilyenkor a legfontosabb lépés, hogy keressünk menedéket: épületet, buszmegállót, szélvédett helyet. Amennyiben nincs erre lehetőségünk, próbáljunk szélárnyékos területet találni, például egy domboldalnál vagy fás résznél. Fontos, hogy indulás előtt mindig vegyünk meleg ruhát, lehetőleg rétegesen! Mozogjunk folyamatosan a testhőmérséklet fenntartása érdekében, de ne kimerítően.

Ha esetleg eltévednénk, maradjunk egy helyben, jelezzük a helyzetünket – például zseblámpával –, és hívjunk segítséget. Ilyen helyzetben a nyugalom megőrzése és a hideg elleni védekezés a túlélés kulcsa. 

Csúszós utak

A csúszós utak különleges óvatosságot igényelnek.

  • Csökkentsük a sebességet, tartsunk nagyobb követési távolságot.
  • Kerüljük a hirtelen kormánymozdulatokat és fékezést, mert a jármű megcsúszhat. 
  • Használjunk alacsonyabb sebességfokozatot, különösen lejtőkön.
  • Ha jeges úton megcsúsznánk, ne tapossunk hirtelen a fékre. Vegyük le a lábunkat a gázpedálról, óvatosan kormányozzunk a csúszással megegyező irányba, de éppen csak addig, amíg csúszik az autó.
  • Ha megállt, gyorsan egyenesbe kell tenni, így megakadályozzuk, hogy az autó nagy lendülettel csapódjon a másik irányba.

 

Amennyiben hóviharban rekedünk

Maradjunk az autóban, ugyanis ilyenkor a legbiztonságosabb hely.

  • A lehető legkorábban hívjunk segítséget, amíg nem merül le a telefonunk.
  • Takarékoskodjunk az üzemanyaggal: Ne hagyjuk folyamatosan járni a motort, inkább indítsuk be óránként 10-15 percre a fűtés érdekében.
  • Használjunk vészvillogót, és tegyünk ki színes ruhát vagy egyéb jól látható tárgyat az autó tetejére.
  • Figyeljünk az akkumulátorra: Használjuk takarékosan az elektromos eszközöket, például a rádiót vagy a lámpákat. Ha az akkumulátor lemerül, akkor nagy a baj.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.