Újabb családtámogatások jöhetnek

A babaváró hitel módosításai több ezer családnak kínálnak megoldást a gyermekvállalás tervezésében.

2024. 12. 23. 19:23
Püspökladány, 2024. december 4. Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára, fideszes országgyűlési képviselő beszédet mond az új Napsugár Baptista Bölcsőde átadóünnepségén Püspökladányban 2024. december 4-én. MTI/Vajda János
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A babaváró hitel korhatárának emelése és a türelmi idő meghosszabbítása jelentős változásokat hoz.

A gyermekvállalás időpontja egyre későbbre tolódik, a nők átlagosan harminc és fél évesen vállalják az első gyermeküket. Ezért emeljük 35 évre a babaváró támogatás korhatárát

– mondta Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára az Origónak. Közölte: a változtatások célja, hogy a családok ne érezzék magukat időbeli kényszerben a gyermekvállalás miatt.

Ez a módosítás akár tízezer új család számára is elérhetővé teszi a támogatást – jelezte az államtitkár. A statisztikák alapján eddig több mint 260 ezer család vette igénybe a babaváró hitelt, amelynek köszönhetően 221 ezer gyermek született.

 

Türelmi idő és további könnyítések

A babaváró hitel türelmi idejét is meghosszabbítják. Azok számára, akik 2019 és 2021 között vették fel a támogatást, de még nem született meg a vállalt gyermek, 2026 júliusáig kitolják a határidőt. Koncz Zsófia szerint ez „különösen fontos, hiszen a gazdasági nehézségek és a háborús helyzet sok családot érintett hátrányosan”.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy 2025-től további könnyítések lépnek életbe. Például ha a gyermek nem születik meg öt éven belül, de később igen, akkor a futamidő hátralévő részében a hitel kamatmentes marad. Ez különösen azok számára jelenthet segítséget, akik egészségügyi vagy anyagi okokból nem tudtak időben gyermeket vállalni.

 

Vidéki csok és a családpolitika jövője

Koncz Zsófia kiemelte: a falusi csok megőrzése és bővítése a kormány stratégiai célja, hiszen több mint 1200 településen sikerült megállítani a népességfogyást. A Vidéki otthonfelújítási program szintén ezt a célt szolgálja, és az ötezer fő alatti településeken élő családok számára kínál támogatást.

Arra a kérdésre, hogy a városi csok visszatérhet-e, az államtitkár elmondta, hogy a fókusz továbbra is a vidéki élet támogatásán van, de „figyeljük a társadalmi igényeket, és ha szükséges, további intézkedéseket is meghozunk”.

 

Nemzetközi példák és kritikák

A magyar családpolitika számos ország, köztük az Egyesült Államok és Dél-Korea figyelmét is felkeltette. Koncz Zsófia szerint a magyar modell „nemcsak a születésszám növelésében, hanem a gazdasági stabilitás erősítésében is szerepet játszik”.

Az ellenzék azonban bírálja a programot, mondván, hogy főként a tehetősebb családokat segíti.

A babavárót igénylők jelentős része az alacsonyabb jövedelmű családok közül kerül ki. Ez a program éppen azok számára nyújt lehetőséget, akik saját erőből nehezebben tudnának gyermeket vállalni

– mutatott rá az államtitkár.

Borítókép: Koncz Zsófia (Fotó: MTI/Vajda János)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.