Tél végére többféle hiányállapot kialakulhat szervezetünkben. Sajnos ilyenkor nem olyan könnyű friss zöldségekből és gyümölcsökből beszerezni a szükséges tápanyagokat, nyomelemeket. Az alábbi négy vitamin pótlására érdemes fokozottan figyelni.
D-vitamin
Tél végére Magyarországon szinte népbetegség a D-vitamin hiánya. Nagy baj ez, mert a D-vitamin nemcsak a csontoknak, de az idegrendszernek, a keringési rendszernek is fontos, és rákmegelőző hatással is rendelkezik. Hiánya a téli depresszió egyik fő oka. Mindezek miatt napi kétezer nemzetközi egység (NE) pótlása indokolt. A legjobb megoldás, ha ellenőriztetjük szervezetünk D-vitamin-szintjét egy egyszerű vérvizsgálattal, és utána az orvos által javasolt mennyiséget visszük be – javasolja a Mindmegette.
A-vitamin
Az A-vitamin-bevitel szintén visszaesik télen, márpedig a látás mellett a bőr és a nyálkahártya épsége szempontjából is fontos e vitamin. Bőrünk ilyenkor különösen ki van téve a hidegnek és a szélnek, ez ellen is védettebbek lennénk, ha szervezetünknek elég A-vitamin állna rendelkezésre. Napi tízezer NE A-vitamin bevitele (háromezer mikrogramm) javasolt.
C-vitamin
A C-vitamin felelős a test kötőszöveteinek épségéért a bőrtől az erek falán át a májig, bárhol a szervezetben. Hiányában vérzések, keringési zavarok, energiahiány jelentkezik. Ezenkívül fontos méregtelenítő funkciói is vannak, és nélkülözhetetlen a védekező fehérvérsejtek optimális működéséhez. Hiánya hajlamosít a fertőző betegségekre, azok lefolyását is elnyújtja, a szövődmények kialakulásának esélyét növeli. Napi ezer mg C-vitamin bevitele a téli hónapokban minimumnak tekinthető. Érdemes kivivel, narancscsal, mandarinnal bevenni, hogy az azokban lévő bioflavonoidok segítsék a vitamin hasznosulását.
B-vitaminok
A B-vitamin-csoport minden tagja fontos. Intenzív testedzést, fizikai munkát végzőknek a B1-, a B2-, a B3-, a B6-vitamin és a folsav kiemelt jelentőségű. Vizsgaidőszakban, sok koncentrációt igénylő, mentálisan megterhelő hetekben az alap multivitamin-mennyiséget érdemes széz mg B1-vitaminnal kiegészíteni, illetve minimum ötszáz mg EPA- és DHA-tartalmú halolajat is szedni mellette.
A fenti mennyiségi javaslatok az általános iránymutatást követik, egészséges, nem várandós emberekre vonatkoznak. Amennyiben speciális helyzetben vagyunk, mindenképp egyeztessünk orvosunkkal!
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels.com)