A banki „ügyintézők” után már az álszakemberek is szedik áldozataikat

Akár milliós összeget is ki tudnak csalni ezek a szélhámosok.

Forrás: Sonline2025. 01. 09. 14:42
festő
Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csak a mobilos csalások szaporodtak el az elmúlt időszakban, az ügyeskedők más módon is igyekeznek kicsalni a gyanútlan emberek pénzét. A Sonline most a szélhámos szerelőkre és álszakemberekre hívta fel a figyelmet. Ezeknek a csalóknak a legnagyobb vadászterülete a közösségi média, ahol a gyanútlan megrendelő annyira szeretné, hogy minél hamarabb kimenjen hozzá a szerelő, hogy nem figyelnek a pénzükre.

Félmilliós számla egy dugulásért

Tavaly év végén rengeteg pénzt utalt át egy becsapott ügyfél a duguláselhárítónak, miután rendőrrel fenyegették, a nyugdíjas később rájött, hogy inkább neki kellett volna rendőrt hívnia. Az idős férfi az interneten találta a duguláselhárítással foglalkozó céget, amikor a vállalkozó megjelent akkor egy elfogadhatónak tűnő árat mondott a munkája díjára. 

De a számlán már 533 ezer forint szerepelt.

A nyugdíjas férfi azt mondja, hogy élete legnagyobb hülyeségét csinálta, mert hitelt is felvéve, netbankon átutalta az összeget. Később tudta meg egy ügyvédtől, hogy neki kellett volna rendőrt hívnia, ráadásul 15 napon belül is utalhatott volna.

Ki sem ment a hűtőgépszerelő, de így is sokba került

Egy nő az elromlott hűtőjét szerette volna megjavíttatni, ezért feladott egy hirdetést egy online felületen. Még aznap jelentkezett egy „mester”, aki előreutalást kért. A megrendelő a megadott bankszámlaszámra elküldte a pénzt, ekkor azonban hívta egy „könyvelő”, aki egy utalási hibára hivatkozva többször is megismételtette a tranzakciót. 

Végül másfél millió forintot meghaladó összeget csaltak ki az áldozattól.

Ez a kéményseprő sem a takarításból él

Egy másik nő kéményseprő szolgáltatást akart igénybe venni. A közösségi médiában talált egy hirdetést, de az álkéményseprő szintén előreutalást kért. Az első összeg elutalása után hibára hivatkozva további kisebb-nagyobb összegek utalását sürgette, 

mintegy 750 ezer forintot csalt ki a megrendelőtől, majd elérhetetlenné vált.

Az ipartestület tagjai a tisztességben hisznek

Semperger János, az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) kaposvári csoportjának elnöke szerint rendkívül furcsák ezek az esetek, mert amikor ő az építőiparban dolgozott, akkor ők nem vállalkozók voltak elsősorban, hanem kisiparosok. Akkor még szájról szájra terjedt a hírük, és még a visszaélés gondolata sem merült fel senkiben – mondta az elnök.

A kamara adatbázissal segít

– Mi kizárólag az adatbázisunkban szereplő egyéni vagy kisvállalkozásokra tudunk garanciát adni a meglevő szakmákban – mondta a portálnak Gulyás Árpád, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) elnöke. 

A megrendelést és elszámolást is személyes kapcsolatfelvételen keresztül kell, hogy lebonyolítsák a felek, más utat nem tartunk járhatónak. 

Ne higgyünk abban, hogy egy ismeretlen szolgáltatást pusztán a közösségi média alapján, gyorsabban és hatékonyan igénybe vehetünk, mert egy hirdetés mögé tényleges teljesítést kell tenni, különben könnyen áldozattá válhatunk

 – hívta fel a figyelmet Gulyás Árpád.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.