Délibábot kerget a baloldal a dugódíj ötletével

A szakértő szerint komoly fejlesztésekre van szükség ahhoz, hogy Budapesten releváns kérdés legyen a dugódíj bevezetése. Kőrösi Koppány kiemelte, kötöttpályás-fejlesztésekre, P+R parkolók építésére és az egykori villamosvonalak visszaépítésére egyaránt szükség lenne a fővárosban.

2025. 01. 08. 4:57
20200508_0106_MI
Fotó: Mirkó István
Nagyon sok kerékpársávot festetett fel a városvezetés, de a közutak átfogó fejlesztése elmaradt Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dugódíj jellemzően egy európai intézkedés, zömmel európai nagyvárosokban alkalmazzák – mondta el lapunknak Kőrösi Koppány annak kapcsán, hogy a baloldal időről időre előveszi a fővárosi dugódíj ötletét. A fejlesztéspolitikai szakértő hozzátette: általánosan elmondható, hogy a dugódíj bevezetése komoly forgalomcsökkentéshez, a forgalom lassulásához vezet, lassul a gépjárművek átlagsebessége, ezzel párhuzamosan csökken a balesetek száma és jelentősen csökken a légszennyezettség, de csak akkor, ha a város megfelelő alternatívát tud kínálni az autózással szemben.

Parkolóautomata Budapest belvárosában 2022. szeptember 5-én. Ettől a naptól többet kell fizetni a parkolásért Budapesten, a belső kerületekben hatszáz forintba kerül óránként, miután életbe lépett az új, négy zónatípusból álló egységes fővárosi parkolási rendszer.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

– Nyilvánvalóan az a legfontosabb kérdés, hogy milyen kísérő intézkedésekkel párhuzamosan vezetik be a dugódíjat, de ahol bevezették – Európában és a világ bármely részén –, ott megvoltak az ehhez szükséges előfeltételek – jelentette ki a szakértő. 

Hozzátette: Londonban 2003-ban vezették be a dugódíjat, azonban ezt megelőzően megépült egy 26 mérföldes új szakasza az elővárosi vasútnak, több metróvonalat meghosszabbítottak, és a föld feletti vasúthálózat állomásainak számát ötvenről 112-re emelték. 

– Budapesten a dugódíj története Demszky Gábor polgármestersége idején kezdődött. Amikor a főpolgármester a 4-es metró építésére brüsszeli támogatás igényelt, hamis utaslétszámokat adott le, és ezzel vállalta a dugódíj bevezetését. Elvileg ezt már 2013-ban be kellett volna vezetni Budapesten, de ez nem valósulhatott meg, mert a mai napig nincsen olyan infrastruktúra, ami ki tudná váltani az autós közlekedést – emelte ki Kőrösi Koppány. A szakértő elárulta: a dugódíj bevezetését az is akadályozza, hogy a BKK járatainak kihasználtsága csúcsidőben 98 százalékos. Vagyis jelen pillanatban nincsenek meg azok az infrastrukturális feltételek, amelyekkel ki lehetne váltani az autókat.

Budapest közlekedése több sebből vérzik. Van egy nagyon fejletlen úthálózatunk, ami borzalmasan nehézzé teszi a városon belüli közlekedést, ennek az eredője, hogy 1950-ben Budapesthez csatoltak 17 nagyközséget és négy várost. Ezeknek a településeknek megvolt a saját települési utcaszerkezetük és a saját központjukhoz vezető utcahálózatuk. Ezeket a hálózatokat azóta sem tettük átjárhatóvá. Ennek jó példája, hogy a Hungária körút és az M0-s között nincsen körút

– jelentette ki az urbanista, aki szerint kiemelten fontos lenne a körvasútsori körút megépítése, délen a Galvani híd, északon az Aquincumi híd átvezetéssel a Duna felett. Szintén kiemelt jelentősége lenne Kőrösi szerint az évtizedekkel ezelőtt felszámolt, városon belüli villamosvonalak helyreállításának, ugyanis ezeken a viszonylatokon jelenleg túlzsúfolt autóbuszok közlekednek. 

A P+R parkolók építése is rendkívül fontos, azonban azokat alapvetően nem a városon belül kell építeni. A városon belül is szükség lehet rájuk, de csak különleges helyzetekben, ugyanis vannak olyan nagy kertvárosi részek Budapesten, ahol van értelme P+R parkolót építeni. Azonban alapvetően ezeket a városon kívül kell megvalósítani, hiszen a lényegük, hogy az autó ne jöjjön be a városba

– mondta.

Megjegyezte, hogy Magyarország jelenlegi legnagyobb környezetvédelmi beruházása a déli körvasút, mert ez teremti meg azt a vasúti kapacitást, ami ki tudja szolgálni azt az igényt, amit a Székesfehérvárról, Győrből érkező vonattal bejárók igényelnek.

Kőrösi Koppány ezzel cáfolta azt a népszerű, a baloldali kerületvezetések által sulykolt tévhitet is, hogy csak a teherforgalom miatt van szükség a körvasút bővítésére. 

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Csudai Sádor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.