Tavaly októberben a bruttó átlagkereset Magyarországon 637 200 forint volt, ami 13 százalékkal magasabb az előző évhez képest. Az idei minimálbér az emelés után kilenc százalékkal bruttó 290 800 forintra, míg a garantált bérminimum hét százalékkal 348 800 forintra nőtt. Ennek hatására a bérnövekedés üteme várhatóan tíz százalék alá csökken – írja a Világgazdaság.
A budapesti elit kerületekben már tavaly meghaladta az egymillió forintot a bruttó átlagkereset, míg Kelet-Magyarország több járásában ez 500 ezer forint alatt maradt.
Az országos átlagbér 2025-ben várhatóan eléri a 700 ezer forintot, nettóban 465 ezer forintot.
Hol keresnek millió fölött?
Az egymillió forintot meghaladó keresetek leginkább a pénzügyi, biztosítási, kommunikációs és villamosenergia-ipari ágazatokban fordulnak elő. A tanárok bére is jelentősen emelkedik: 2025-ben átlagosan 843 ezer forintot kereshetnek. Az orvosok kiemelkedően magas fizetést kapnak, egy szakorvos például átlagosan 2,19 millió forintot keres.
A vízügyi ágazatban dolgozók fizetése 30 százalékkal nő 2025-ben, és 2027-ig összesen 60 százalékos emelést ígér a kormány. A bírák és igazságügyi alkalmazottak illetményalapja 15 százalékkal 651 660 forintra emelkedik,
míg a postások bére több mint 30 százalékkal nőhet.
Hogyan alakul az infláció?
Az infláció csillapodása a bérdinamika lassulásával összefüggésben várható. Idén az infláció 3,2 százalékra mérséklődhet, ami hozzájárulhat a reálbérek stabilizálódásához és a megélhetési költségek csökkenéséhez.
A bérek terén tapasztalható pozitív változások ellenére a régiós és ágazati különbségek továbbra is jelentősek maradnak. A kormány számos lépést tett a béremelések érdekében, de a munkavállalók vásárlóerejének növelése még mindig kiemelt cél.