Ennek megfelelően a frakcióülés után tartott sajtótájékoztatón bejelentették, hogy Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság akkori elnökét jelöli a Fidesz–KDNP az államfői posztra, továbbá az is kiderült, hogy Deutsch Tamás vezeti a kormánypártok EP-listáját.
Tágabb kitekintés
A tavaszi politikai szezont várhatóan idén is Orbán Viktor évértékelő beszéde fogja megnyitni, amit hagyományosan februárban, még a parlamenti ülésszak előtt tart meg a miniszterelnök. Orbán Viktor az első évértékelő beszédét 1999-ben tartotta meg, és ezzel trendet teremtett, ugyanis előtte nem volt hagyománya Magyarországon ennek a műfajnak, azóta viszont számtalan baloldali politikus lemásolta a miniszterelnököt, és saját évértékelőt tart. Jellemző, hogy a baloldali politikusok az évértékelő beszédeikben a nagyívű stratégiaalkotás helyett az ellenzéken belüli politikai helyzettel, a napi politikai ügyek kommentálásával vagy álhírek terjesztésével foglalkoznak.
Megjegyzendő, hogy Orbán Viktor jellemzően nem a szűkebb éves keretek között szokott értékelni, a beszéde tágabb kitekintést nyújt, stratégiai ívvel. A miniszterelnök évértékelő beszédei leginkább a tusványosi nyári szabadegyetemen elmondott helyzetértékelésekhez hasonlók, amelyekben szintén komplexen vázolja fel a hazánk előtt álló kihívásokat és ismerteti a kormány teendőit.
A 2010 óta tartott évértékelők közös vonása, hogy a miniszterelnök mindig hangsúlyozta a gazdaság, a középosztály és a családok megerősítésének célját – jellemzően az évértékelőkön jelentette be az adó- és rezsicsökkentéseket, a családi kedvezmények és támogatások kiszélesítését, valamint a kormány munkahelyteremtő, vállalkozásösztönző lépéseit.
Gyors alkalmazkodás
Tavalyi beszédében Orbán Viktor elmondta, hogy öt éve az egész ország és minden család keményen dolgozik, hogy megvédhessük azt, amit elértünk. Kiemelte, hogy sikerült megvédeni a nyugdíjakat is, az pedig bravúr, hogy visszaadták a 13. havi nyugdíjat, amit a baloldal vett el az emberektől. Szót ejtett arról is, hogy a kormány egységes, kétharmad van a parlamentben, s ennek a stabilitásnak az emberek szempontjából az értelme és a haszna az, hogy villámgyorsan alkalmazkodhatunk. Hozzátette: egész Európában mi tudunk legjobban alkalmazkodni a változáshoz, ez behozhatatlan versenyelőny, ezért is csípi sokak szemét. A kormányfő kitért Novák Katalin és Varga Judit lemondására is, amiket szükségszerű lépéseknek nevezett.