Ritka és szép égi jelenség lesz látható az égen holnap

Szombaton ritka és szép égi jelenség lesz látható: a 23 százalékos holdsarló megközelíti, majd teljesen elfedi a Szaturnusz bolygót – olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

Forrás: MTI2025. 01. 03. 17:44
Milky Way SeeThe Milky Way is being seen over the mountain in Ratnapura, Sri Lanka, on April 16, 2024. In April 2024, skywatchers are anticipating a trio of celestial delights. The Lyrid meteor shower, renowned for its bright shooting stars, is peaking around April 22nd, providing a captivating show after midnight. On April 23rd, Venus and Mars are aligning closely in the night sky, offering a stunning conjunction. Additionally, the New Moon on April 1st is providing optimal conditions for stargazing, with minimal moonlight enhancing views of distant celestial wonders. Keep your eyes on the sky for these stellar events in April. (Photo by Thilina Kaluthotage/NurPhoto) (Photo by Thilina Kaluthotage / NurPhoto / NurPhoto via AFP)n Over Ratnapura
illusztráció Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Este hat órától szabad szemmel, binokulárral és távcsővel is jól látható lesz, ahogy a délnyugati égbolton, közel 28 fokkal a látóhatár fölött járó holdsarló egyre közeledik a Szaturnuszhoz. A sárgás fényben pompázó Szaturnusz ekkor a Holdtól balra fölfelé lesz, a megvilágítatlan, hamuszürke fényben derengő holdperemtől már csak 19 ívpercre. Egy legalább 7-8 centiméteres lencse vagy tükörátmérőjű állványos távcső és 150-szeres nagyítás segítségével jól kivehető lesz a Szaturnusz 16 ívmásodperces bolygókorongja és az éppen pengevékonynak látszó gyűrűrendszere, ahogy másodpercről másodpercre eltűnik a Hold mögött.

Az égi jelenség részeként a Szaturnusz egyik kísérője, a barnás-narancsos színű, 8,7 magnitúdós Titán nevű hold is látható lesz. A Titán balra fölfelé helyezkedik el a bolygótól, és követi majd a Szaturnuszt az eltűnésben. Az éjszaka folyamán egy 6,7 magnitúdós vendég csillag, a kékes színű 85 Aquarii is a Szaturnusz holdjainak vonalában áll, még közelebb is a bolygóhoz, mint a Titan. A Szaturnuszt először ez a csillag, majd a Titán eltűnése fogja követni.

A Szaturnusz és a Hold egyre közeledik egymáshoz, 18.45-kor a Szaturnusz gyűrűjének jobb íve, majd az egész bolygó teljesen eltűnik a Hold mögött. A Szaturnusz korongjának eltűnése 42 másodpercig tart. Szabad szemel való észlelés esetén látható lesz, ahogyan a fényes, csillagszerű Szaturnusz egyre közelebb kerül a Hold hamuszürke fényben sejlő korongjához, majd fokozatosan elhalványodik és végül teljesen eltűnik.

Távcsővel jól megfigyelhető lesz az is, hogy 27 másodperccel korábban, elsőként a bolygó jobb oldalán lévő gyűrűk kezdenek belépni a Hold mögé, mintha egy sötét, mozgó fal takarná el azokat. Ezután a Szaturnusz bolygó korongja érinti a Hold peremét, és fokozatosan eltűnik, majd végül a bolygó bal oldalán lévő gyűrűrészek is elnyelődnek az alig derengő, sötét holdperem mögött. Másfél perccel a bolygókorong eltűnése után a 85 Aquarii csillag is belép a Hold mögé villanásnyi idő alatt. Hat és fél perccel később a Titán holdat is elnyeli a sötét holdperem néhány másodperc alatt.

A Szaturnusz 19:.38-kor újra előbukkan, immár a világos sarló alsó pereménél, a Hold déli pólusánál, szinte pontosan a fényes holdkorong legalján. Először a Szaturnusz déli féltekéje kezd el felbukkanni, majd a gyűrű, nagyjából párhuzamosan a holdperemmel, végül az északi félteke is kilép. A folyamat távcsővel lesz jól látható, binokulárral nagyjából követhető, szabad szemmel azonban a fényes Hold miatt nehezen fog látszódni. A kilépés helyét, mely a Janssen kráteróriás alatt, a Mare Australe területén lesz, pontosan be kell tájolni, különben könnyen le lehet maradni a 37 másodperces eseményről.

A kilépés különlegessége a két égitest közti fényességkülönbség: míg a fehér holdperem fényesen világít, a narancsos Szaturnusz jóval halványabban lebeg majd mellette. A kilépéskor a páros még 16 fok magasan lesz, és egészen lenyugvásukig, 21.21-ig lehet majd követni a távolodó égitesteket – olvasható a közleményben.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.