Stohl András a honvédség új realityjéről: Ha fiatalabb lennék, én is belevágnék

Az alapkiképzésünk a sorkatonaság idején nem volt ennyire látványos és kemény, mint A kiképzés – idézte fel ifjúkori élményeit lapunknak Stohl András Jászai Mari-díjas színművész, a Magyar Honvédség és a TV2 közös sportrealityje, A kiképzés című sorozat műsorvezetője. A színész szerint a versenyzők egyik legnagyobb kihívása az volt, hogy félre tudják tenni az egójukat a csapat működése érdekében. A műsort január 27-én kezdik el vetíteni a TV2-n.

2025. 01. 13. 4:57
Stohl András, A Kiképzés, Magyar Honvédség, katona, katonaság, sorkatona, reality, TV2
Fotó: Ladóczki Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A kiképzés című műsor Magyarország első katonai tematikájú sportrealityje. Mennyire áll közel önhöz a műsor szellemisége? 

– Én ezt az egész katonásdit nagyon bírom. Vadászom, édesapám is vadászott, így a gyerekkorom óta fegyverekkel élek együtt. Ráadásul egész életemben sportoltam, ott az edző utasításait kellett követni, a színházban is meg kell felelni a rendező elképzeléseinek. Mindig szerettem, ha van valaki, aki irányít egy bizonyos szempontból. Ezért az olyan teljesítményalapú realityket, mint A kiképzés, nagyon szeretem, mert ebben valóban dolgozni kell azért, hogy bent tudjon maradni a versenyző. Nagy örömmel vágtam neki a feladatnak, és nagyon kíváncsi voltam rá. 

– Volt sorkatona?

– Egy évig voltam Zalaegerszegen 1986-ban, így nem kellett pluszban felkészülnöm. Azt már akkor megtanultam, hogy a katona nagyon allergiás például a rendfokozatra. Azt nagyon erősen be kell tartani, hogy ha valaki törzszászlós, akkor az törzszászlós, nem zászlós. Ha valaki főhadnagy, akkor nem lehet neki azt mondani, hogy hadnagy. Nem lehet hibázni, mert az majdhogynem sértéssel ér fel. 

– A műsor közben nem fogta el a nosztalgia?

– Nem, mert azért az idő már eljárt fölöttem. De a műsorban a versenyzők között kialakult bajtársias légkör, az a fajta összetartás nagyon megérintett. 

– Miben mások a műsor feladatai ahhoz az alapkiképzéshez képest, amit ön kapott még sorkatonaként?

– Összehasonlíthatatlan, hiszen az az alapkiképzés, amit mi kaptunk, nem volt ennyire látványos és kemény. Bár lehet, hogy egész egyszerűen csak fiatalabb és sportosabb voltam. De amit ezek az emberek, akik jelentkeztek civilként, végigcsinálnak, az nagyon kemény, le a kalappal előttük. Fontos elmondani, hogy ez nem egy alapkiképzés, hanem a műsor versenyzői számára összeállított sport-, illetve katonai feladatsor. Olyan nincs ma sem a honvédségben, hogy az újonc a második héten helikopterekből ugrál ki, itt pedig lesz. 

– Ön szerint a versenyzőknek mi jelentette a legnagyobb kihívást?

– Az, hogy civil emberként nem szokták meg, hogy kiabálnak velük, és megmondják nekik, mit kell csinálniuk. Szerintem a legnehezebb dolog az, hogy az ember félre tudja tenni az egóját. Mindenki érkezett valahonnan: akár sportmúlttal, akár olyan munkából, amiben sikeres. A műsorban viszont egyszer csak szembesülnie kell azzal, hogy bizony vannak dolgok, amik nem mennek, és van olyan is, hogy az embert leszúrják, mert hibázott. És sokszor háttérbe kell szorítanunk, amit személyesen érzünk, hogy a csapat jobban tudjon működni. 

– Miben különbözik ennek a műsornak a vezetése az eddigi műsoraitól?

– Nem voltam minden pillanatban a szereplőkkel, és nem én mondtam el nekik, mi lesz a feladatuk. Az sokkal autentikusabb és sokkal természetesebben szólt a kiképzők szájából, hiszen ők valóban katonák. Én igazából egy koordinátor vagyok ebben a műsorban. A nagy feladat a négy kiképzőé és persze azoké a civileké, akik jelentkeztek.

– Hogyan nézett ki a forgatás?

– Nekem fizikailag nem volt megterhelő. Én minden epizódban a feladatok kiosztásánál voltam ott, amikor elmondtam a versenyzőknek, hogy mi lesz a feladatuk, utána átadtam őket a négy kiképzőnek. Tehát az igazi műsorvezetők ők voltak, akik a rajokkal foglalkoztak. Aztán visszatértem a feladat közepén egyszer beszélni velük, majd a legvégén. Akkor értékeltük ki, ki az a két versenyző, akinek még párbajra kell mennie, hogy bebizonyíthassa: bent maradhat a műsorban. A párbaj után pedig a végén én jelentettem be, ki az, akinek búcsúznia kell.

– Ön jelentkezett volna fiatalon ebbe a műsorba?

– Ha fiatalabb lennék 10-15 évvel, akkor nagyon szívesen belevágnék egy ilyen megméretésbe.

Hamarosan elstartol a sorozat

Január 27-én érkezik a képernyőkre a Honvédelmi Minisztérium és a TV2 közös sportrealityje. A kiképzésben az előzetesen kiválasztott legjobb 24 játékos négy csapatot alkotva egy katonai kiképzésen alapuló csapatversenyen mérkőzik meg egymással, saját fizikai és mentális határaikat feszegetve. A szereplők a négy kiképző vezetésével végrehajtják a kifejezetten a műsorhoz fejlesztett feladatokat, amelyekben megjelennek a Magyar Honvédség haderőnemei, eszközei. A műsorban Farkas András törzszászlós, Oravecz Kristóf főhadnagy, Nagy Ádám zászlós és Molnár Attila főtörzsőrmester lesz a kiképző. A műsor forgatása bő egy hónapig zajlott öt magyarországi helyszínen és Szarajevóban. Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a műsor sajtótájékoztatóján elmondta, az elmúlt években a Magyar Honvédség modern, XXI. századi fejlett technikával és technológiával felfegyverzett, jól kiképzett haderővé vált, és ezt a változást ismerhetik meg a magyar emberek a műfajteremtő, új sportrealityn keresztül.

 

 

Borítókép: Stohl András színművész (Fotó: Ladóczki Balázs)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.