Szakértő: A magyar politikai stabilitást vette célba Brüsszel

Szikra Levente szerint egy, a Magyar Péter és Gyurcsány Ferenc által is követelt előre hozott választás kikezdené hazánk belpolitikai stabilitását.

2025. 01. 03. 18:52
Tisza Party President Peter Magyar (right) and European People's Party (EPP) President Manfred Weber (left) (Photo: AFP/Attila Kisbenedek)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli elit pozíciói gyengültek, romlottak – emelte ki a lapunknak adott interjújában Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzője. 

Láthatóan sietőssé vált számukra, sietőssé vált Brüsszel számára az, hogy eltakarítsák az útból azokat az akadályokat, amelyeket ők saját maguk előtt látnak. Magyarország egy merőben más politikai álláspontot képvisel a legfontosabb kérdésekben, és ebből adódik az, hogy szeretnék minél hamarabb a saját szájuk íze szerint alakítani a magyarországi politikai folyamatokat

– emelte ki Szikra Levente, majd hozzátette, nagy érték az a politikai stabilitás, ami Magyarországon most már másfél évtizede fennáll, és ezt a politikai stabilitást egy előre hozott választás kikezdhetné. 

Brüsszelnek az az érdeke, hogy Magyarország mint az Európai Unió egyik legstabilabb belpolitikai állapottal rendelkező tagállama instabilabbá váljon. Egy előre hozott választás pedig kiválóan alkalmas lehetne arra, hogy egy ilyen káoszt teremtsen, lerombolja a megszokott, bevált, stabil kormányzati berendezkedést, és Magyarországot arra kényszerítsék, hogy beálljon a sorba, ha másképp nem, akkor azáltal, hogy ne legyen már ereje fenntartani a saját álláspontját

– tette hozzá az elemző, aki a lapunk kérdésére válaszolva kiemelte, az előre hozott választás általában egy politikai válsághelyzetnek a megoldására szolgálhat. Tehát abban az esetben lehetne legitimitása ennek a kérdésnek, hogyha egy országban például egy kormány mögül eltűnt a parlamenti többség, vagy valamilyen más oknál fogva politikai válsághelyzet alakult ki. 

Jó példa erre Németország, ahol most valóban tartani fognak egy előre hozott választást, de annak éppen az az oka, hogy a Scholz-kormány elvesztette a parlamenti többségét, és ugye innentől fogva nyilvánvalóan a parlament feloszlatása szóba kerülhet. De Magyarországon semmi hasonlóról nincsen szó, hazánkban ugyanis a kormánynak megvan mind az országgyűlésben, mind pedig a társadalomban az a támogatottsága, ami ahhoz szükséges, hogy a munkáját folytassa

– zárta a beszélgetést Szikra Levente. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.