A kitüntetettek úgy fognak járni, mint a katolikus egyház szentjeinek egy része, akik közül sokakat az életük során nem értettek meg.
– fogalmazott ma este a Szellemi Honvédő díj átadóján Soltész Miklós egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár.
Az államtitkár a díjátadón elmondott beszédében úgy fogalmazott, Fűrész Tünde és Máthé Zsuzsa mindennap megmutatják azt a küzdelmet, amelyet a családokért meg kell vívni. Emellett a díjazottak Soltész szerint példát mutatnak a jövő generációinak és a magyar fiataloknak. Václav Klaus, a Cseh Köztársaság elnökének díjazásával kapcsolatban az államtitkára elmondta, a politikusról mindenféle borzalmakat hordtak össze a liberális megmondóemberek, mindössze azért, mert kiállt a hazájáért és felvette a harcot a globalista Brüsszellel szemben.
Csizmadia László, a CÖF–CÖKA elnöke beszédében elmondta,
a világ eseményei egyre felgyorsultak, így egyre fontosabb a civil társadalom ébersége.
Az elnök szerint kiemelten fontos azt deklarálni, hogy a patriotizmus és a szellemi honvédelem kéz a kézben jár. Csizmadia László kijelentette, a 2024-es évben a CÖF–CÖKA által elvégzett munka nyomott hagyott mind a Kárpát-medencén, mind pedig Európában.
Latorcai Csaba közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettes a díjátadón ugyan nem tudott részt venni, azonban egy videóüzenetben üzent az eseményen résztvevőknek. A politikus kiemelte,
a ma kitüntetésben részesülteket példaképként tüntethetjük fel.
Ifj. Lomnici Zoltán laudációjában Fűrész Tünde díjazottal kapcsolatban elmondta, nagy megtiszteltetés számára, hogy egy rendkívül értékes szervezet rendkívül fontos vezetőjéről beszélhet.
Fűrész Tünde a KINCS élén már több mint hét éve a népesedési problémák megoldásáért dolgozik. Emellett pedig kiemelt figyelmet szentel a hagyományos családmodell népszerűsítésének
– jelentette ki Lomnici, majd pedig gratulált a díjazottnak.
Szerencsés Károly történész méltatásában Máthé Zsuzsáról, a Szent István Intézet igazgatójáról elmondta, nagy örömmel tölti el, hogy bemutathatja a résztvevőknek a díjazottat.
Fontos, amit Máthé Zsuzsa tesz, hogy nem elrejti, hanem megvallja a kereszténységét és magyar öntudatát
– emelte ki a történész, majd arra is rávilágított, hogy a díjazott egy valódi lokálpatrióta, ki már évtizedek óta műveli ezt a tevékenységet.
Mezey Katalin Kossuth- és József Attila-díjas prózaíró munkásságával kapcsolatban Harcsa Béla kultúrantropológus elmondta,
a kitüntetett az Isten, haza, család terminológia mentén tevékenykedett teljes életműve során.
Az írónő 2004 óta a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tagja, 2012-ben pedig megválasztották az MMA Irodalmi Tagozatának vezetőjének. Mezey Katalin 1989 óta részt vesz a Sárváron évente megrendezett, immár az egész Kárpát-medencében meghirdetett Középiskolás Irodalmi Pályázat és Tábor szervezésében.
A Cseh Köztársaság volt elnökének, Václav Klausnak az életéről egy rövid filmet vetítettek le a díjátadón, amelyben bemutatták, hogy a politikus teljes pályafutása alatt miként állt ki Csehország érdekeiért és a hazája becsületéért.