Felfedeztek két új dinoszauruszfajt Erdélyben

Az egyiknek a mérete még a kutatókat is meglepte.

2025. 02. 25. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azonosított két új, egykor a Hátszegi-medencében élt dinoszauruszfajt egy nemzetközi kutatócsoport, ezek egyike nagy méretű, ami árnyalja az erdélyi dinoszauruszokról alkotott eddigi nézeteket – közölte az MTI-vel Csiki-Sava Zoltán, a Bukaresti Egyetem munkatársa.

A Bukaresti Egyetem, a Museum für Naturkunde Berlin és az University College London szakembereiből álló kutatócsoport által most azonosított két faj a Petrustitan hungaricus és az Uriash kadici nevet kapta. 

Ezek a sauropoda dinoszauruszok alrendágához tartoznak, a titanoszauruszok családjába, melyek négy lábon járó, hosszú nyakú növényevők voltak.

Csiki-Sava Zoltán, a Bukaresti Egyetem Geológiai és Geofizikai Karának oktatója és kutatója, a tanulmány társszerzője az MTI-nek elmondta: a két új faj leírása önmagában is fontos, de ennél is érdekesebb az, hogy az Uriash kadici nagy termetű volt.

Veszprém, 2021. július 3.
Diplodocus longus, óriási növényevő őshüllők élethű másolatai a veszprémi állatkertben, hivatalos nevén a Kittenberger Kálmán Növény- és Vadasparkban, Magyarország harmadikként alapított állatkertjének 2016-ban megnyílt dinoszaurusz-kiállításán.
MTVA/Bizományosi: Róka László 
***************************
Kedves Felhasználó!
Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó szerzője/jogutódja közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Diplodocus longus, óriási növényevő őshüllők élethű másolatai a veszprémi állatkertben. Hasonlóan nézhettek ki a Hátszegi-medencében felfedezett új fajok is (Fotó: MTVA/Róka László)

A Hátszegi-medencében talált erdélyi dinoszauruszokról az az elfogadott nézet, hogy szigeti törpedinoszauruszok voltak, szigeti környezetben élve lecsökkent a testméretük. 

„A nagy testű növényevők kisebbé válnak, mivel a szigeti környezetben kevesebb az élőhely, élelem, ami arra sarkallja az állatokat, hogy alkalmazkodjanak”

– magyarázta Csiki-Sava Zoltán. Mint mondta, a térségben eddig felfedezett dinoszauruszok jól beleillettek a szigeti törpenövés sémájába, jóval kisebbek voltak, mint nyugat-európai rokonaik.

„A most leírt Petrustitan hungaricusok mérete (3-4 méter) is nagyjából megegyezik a még Nopcsa Ferenc által talált Magyarosaurus dacuséval. Az Uriash kadici ellenben ennél közel négyszer hosszabb és tízszer súlyosabb állat lehetett. Hossza elérhette a 9-11 métert, súlya a 8-9 tonnát, ami a nyugat-európai dinoszauruszok között is nagynak számít”

– mondta a szakember.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.