Míg tavaly összesen 81-en, idén
alig másfél hónap alatt már 26-an vesztették életüket lakástűzben
– számolt be az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azután, hogy a hétvégén két idős ember esett áldozatul tűznek. A szervezet arról tájékoztatott, hogy szombat délután egy nagybánhegyesi lakáshoz riasztották a tűzoltókat, miután a bejelentő a hozzátartozóját nem érte el. Az ingatlanba bejutva
a tűzoltók a konyhában egy embert találtak, akinek az életét már nem lehetett megmenteni.
Nem zárható ki, hogy az idős asszony a főzés közben kigyulladt zsiradék miatt szenvedett halálos sérüléseket, de a pontos okokat és körülményeket a katasztrófavédelem még vizsgálja.
Vasárnap délután egy nyolcvan négyzetméteres sárvári lakóház egyik szobája gyulladt ki a Tinódi Sebestyén utcában.
A város hivatásos tűzoltói több oldalról oltották el a lángokat. Az épületbe bejutva egy idős nőt találtak, de a gyors beavatkozás ellenére sem lehetett az életét megmenteni. Nem zárható ki, hogy a tüzet a fűtőberendezésből kipattanó szikra okozta, azonban a tűz pontos keletkezési körülményeit tűzvizsgálati eljárás fogja feltárni.
A hatóság felhívta a figyelmet arra, hogy a leggyakrabban egyedül élő idős emberek esnek a tüzek áldozatául. – A hasonló esetek megelőzése érdekében érdemes jobban odafigyelni egyedül élő idős rokonainkra, szomszédainkra – hangsúlyozták, hozzátéve, a tüzelőt és egyéb éghető anyagokat, bútorokat a fűtőeszköztől távolabb helyezzük el, mert a keletkező hő vagy a kipattanó szikra könnyen tüzet okozhat.
Mint írták, a tüzek mielőbbi észleléséhez a legjobb megoldás, ha füstérzékelőt telepítünk az otthonunkba.
Egy plafonra szerelt füstérzékelő a tűz keletkezésekor azonnal jelez, amikor még van idő megfékezni a lángokat vagy elhagyni az épületet, és hívni a tűzoltókat.
Már néhány ezer forintért lehet olyan füstérzékelőt kapni, amely nemcsak hangosan sípol füst esetén, hanem a rokonok okostelefonjára is jelzést küld. Egyedül élő idős hozzátartozóinkhoz érdemes ilyet beszerezni – figyelmeztetett a katasztrófavédelem.