Az Igazságügyi Minisztérium közleménye szerint a bírósági titkárok, fogalmazók jövedelme 2024-hez képest 82 százalékkal nő, az ő átlagjövedelmük a januári emeléssel jelenleg 806 ezer forint, ez 2027-re tovább emelkedik, és eléri az 1,164 millió forintot. A bírósági alkalmazottak jövedelme 2024-hez képest száz százalékkal növekszik, az ő átlagjövedelmük a januári emeléssel jelenleg 576 ezer forint, ez 2027-re 864 ezer forintra fog növekedni.
A bírák átlagjövedelme az idei januári emeléssel jelenleg 1,78 millió forint, ez 2027-re 2,25 millió forintra emelkedik, így a jövedelmük meghaladja az európai uniós átlagot.
Hangsúlyozták, hogy
a bírói függetlenség maximális tiszteletben tartása mellett a béremelés a bírák, bírósági dolgozók megbecsülése mellett azt is szolgálja, hogy a bíróságok munkája gyorsabb, hatékonyabb legyen, hiszen a peres eljárásokban érintett magyar emberek és gazdasági szereplők is ezt várják el.
A cél az, hogy az emberek gyors és méltányos döntésre számíthassanak a bíróságokon.
A közleményben kitértek arra is, hogy Tuzson Bence igazságügyi miniszter kezdeményezésére,
a tárca három munkacsoportot állított fel – a közigazgatási jog, a polgári jog és a büntetőjog területén,
hogy minél gyorsabbak legyenek az eljárások. A munkacsoportok munkájába a tárca bevonta a bírákat, az ügyvédeket és az ügyészeket is, és az igazságügyi miniszter egy országjárás keretein belül egyeztetett valamennyi törvényszék vezetőjével.
A bírák, bírósági titkárok és fogalmazók, valamint a bírósági alkalmazottak illetményével kapcsolatban számos egyeztetést követően született meg a döntés, az Országos Bírói Tanács, az Országos Bírósági Hivatal, a Kúria és az IM között.
A kúriai illetmények rendszere pedig az OBT 2024 októberi, egyhangú határozatán alapul. A Magyar Bírói Egyesület által szombatra meghirdetett tüntetés kapcsán erős a gyanú, hogy ekkora béremelés mellett színtiszta kormányellenes politikai akció zajlik, amelyet a USAID-dollárokból pénzelt Soros-hálózat, valamint Brüsszel régi és új emberei fűtenek.