Hadházy Ákos független parlamenti képviselő azt állította hétfői Facebook-posztjában, hogy a Paks II projekt egyik orosz fővállalkozója nem jelentette be a dolgozóit. A politikus annak nyomán számolt be minderről, hogy nemrégiben Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára írt a témában egy képviselői kérdésre válaszolva. Az államtitkár a dokumentumban tudatta, hogy Paks II munkaterületén tavaly 29 munkáltatónál foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzést folytattak le a hatóságok, és 16 munkáltatónál, vagyis 55 százalékuknál állapítottak meg nem-megfelelőséget vagy szabálysértést, továbbá munkavédelmi ellenőrzések terén az arányszám száz százalék.
![PaksII_MD_0048](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/01/OsFGcOoD_pp47rcEiMs6FvLPUHhy5zuPZ64NT0w0y1A/fit/1200/800/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzU5NWY1ZDRjMjY0ZTRjZGU4NWQ2NWE4NzAzNmQyMWYz.jpg)
A ráta kiugróan magasnak tűnhet, ám érdemes figyelembe venni, hogy olyan apróbbnak tűnő pontok is szerepelnek a listán, mint például a munkaeszköz magyar nyelvű kezelési, karbantartási utasításának hiánya vagy nem megfelelő tartalma. Az államtitkár válasza alapján továbbá egyes esetekben hiányzott a kockázatértékelés olyan munkafolyamatoknál, technológiáknál és munkaeszközöknél, amelyek egyébként nem veszélyesek. Kritikus mulasztásnak talán nem mindig mondható az sem, ha elmarad az egyéni védőeszköz juttatási rendjének szabályozása, vagy éppen a munkavédelmi képviselőválasztás megszervezése. Igaz, az ellenőrzések során megállapítottak olyan hiányosságokat is, mint az emelőgépek, teherfelvevő eszközök időszakos vizsgálatának elmulasztása, illetve a szakképzettség hiánya.
Az ellenőrzött cégek és a feltárt hiányosságok arányának értelmezéséhez érdemes egyet hátrébb lépni. A Nemzetgazdasági Minisztériumtól lapunkhoz érkezett adatok alapján ugyanis kimondható, hogy a Paks II beruházásnál vizsgált munkakörülmények egyáltalán nem kirívóak.
Ugyanebben az évben ugyanis, vagyis 2024-ben az építőipari ágazatban Tolna vármegye-szerte a foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzés alá vont munkáltatók 41 százalékánál állapítottak meg jogsértést. A szerint a feltárt hiányosságok jellege azonos volt valamennyi ellenőrzött vállalkozásnál, tekintet nélkül a munkavégzés helyszínére, ideértve a paksi beruházást is. A munkavédelmi ellenőrzések terén pedig nincs eltérés, ugyanis a Tolna vármegye-szerte ellenőrzött összes építőipari munkáltatónál, valamint a Paks II projekten vizsgált tíz cég mindegyikénél találtak szabálytalanságokat.
Lapunk ezen felül úgy tudja, hogy a Paks II projekt munkaterületére a kormányhivatal ellenőrei saját belépőkártyával, szúrópróbaszerűen léphetnek be és végezhetnek ellenőrzéseket. Szemben azzal, hogy sok egyéb építőipari beruházás esetén még bírósági végzés birtokában sem tehetnek így.
Emlékezetes, Hadházy Ákos a múlt év végén belefutott már egy hasonló ügybe Paks II kapcsán.
Akkor azt hangoztatta, hogy százával bocsátják el a projekten dolgozókat, ám állításai csak arra világítottak rá, mennyire nem ismeri egy ilyesféle nagyberuházás munkamenetét. A fővállalkozó Roszatom kisvártatva tiszta vizet öntött a pohárba, cáfolva a szóbeszédeket.