Magyar Péter testvérének, Magyar Mártonnak a Kontroll nevű médiumában látott napvilágot egy droglobbista interjú – tudatta a Drogkutató Intézet(DKI). Mint írták, a beszélgetésben Sárosi Péter, a droglegalizáció-párti Drogriporter portál vezetője, valamint Csák Róbert, a Budapesti Kábítószer Egyeztető Fórum jelenlegi irányítója vett részt. Utóbbi testület lenne hivatott végrehajtani a fővárosi drogstratégiát, azonban a főpolgármesteri hivatal mindeddig nem jelölt ki erre külön szakembert, így a koordinációt politikai kinevezettek látják el.
A liberalizáció hívei a kormányt hibáztatják
Az interjú fő narratívája egyértelmű volt: a főváros drogstratégiája kiváló, csupán a kormány vonja meg a forrásokat, és ezért nem tudnak valódi eredményeket felmutatni. Ez a megközelítés régi baloldali taktikát idéz: ha valami nem működik, azért mindig más a felelős, sosem a saját döntéseik vagy stratégiájuk hibája.
A beszélgetés azonban egy ennél is árulkodóbb és veszélyesebb kijelentést tartalmazott. A drogpolitika baloldali megközelítése az úgynevezett „ártalomcsökkentés” elvén alapul, amely nem a drogfogyasztás megszüntetésére, hanem annak szabályozott fenntartására és „biztonságosabbá tételére” törekszik. Ez a filozófia teljes mértékben szembemegy a nemzeti drogstratégia elveivel, amely a megelőzésre, a felvilágosításra és a drogfogyasztás teljes visszaszorítására épül.
Kiskaput keresett a baloldal
Mivel az iskolákban az ilyen prevenciós álca mögé bújtatott programok nem kapnak hivatalos engedélyt, az interjúban elhangzottak szerint
találtak egy kiskaput: az óvodai és iskolai szociális segítők képzésén keresztül szeretnék bevinni a liberális drogpolitika elemeit a köznevelési intézményekbe.
Ez különösen aggasztó fejlemény, hiszen ezeknek a szakembereknek nincs megfelelő addiktológiai vagy prevenciós képzettségük, mégis ők kapnának módszertani segítséget a drogokról szóló felvilágosításban. A beszélgetésből az is kiderült, hogy már szerveztek találkozókat és tréningeket ezeknek a szociális segítőknek, ahol „praktikus tippeket” adtak nekik. A kérdés azonban az, hogy ezek a tippek valóban a megelőzést szolgálják-e, vagy inkább a drogliberalizációs eszmék terjesztésének eszközei.
További aggodalomra ad okot egy új adatbázis létrehozása, amelyet a fővárosi drogstratégia keretein belül fejlesztenek. Ennek állítólag az a célja, hogy az iskolák könnyebben megtalálhassák a megfelelő drogprevenciós szolgáltatásokat. Érdemes kiemelni, hogy a fővárosi drogpolitika teljes mértékben az ártalomcsökkentő, vagyis a drogfogyasztás legalizálását célzó szervezetekhez kötődik. Ez pedig azt jelenti, hogy az adatbázis kizárólag olyan szervezeteket ajánlana az iskoláknak, amelyek ezen az ideológiai vonalon mozognak, miközben a kormány drogellenes stratégiáját követő intézmények háttérbe szorulnának.
Támadás alatt a konzervatív drogpolitika
Az interjúban a beszélgetők össztűz alá vették a konzervatív kábítószer-politikát, amikor bírálták a DKI-t, amely az ország egyik legjelentősebb szakmai műhelye. Kifogásolták, hogy az intézetben dolgozó szakembereknek nincs addiktológiai háttere, holott erre semmi szükség nincs, mivel az intézet nem egészségügyi szolgáltató, hanem szakpolitikai kutatóközpont. Haller József, a DKI igazgatója nemzetközi elismertségnek örvend a drogok hatásait vizsgáló kutatásai révén, Téglásy Kristóf stratégiai igazgató pedig számos szakpolitikai intézkedés kidolgozásában vállalt vezető szerepet. Ezek közé tartozik a nemzeti drogellenes stratégia, valamint a C-listás szabályozás, ami az új pszichoaktív szerek gyors tiltását tette lehetővé, Európában egyedülálló módon – emlékeztettek.
A baloldali drogpolitika továbbra is az ártalomcsökkentés eszméjére épül, miközben megpróbálja kijátszani a jogi kereteket. A konzervatív drogpolitika célja ezzel szemben egy szigorúbb, a droghasználatot visszaszorító stratégia, ami nem a drogfogyasztás fenntarthatóságára, hanem annak megelőzésére és felszámolására törekszik.