A demokrácia felszámolásának tragikus jelképévé vált Kovács Béla kisgazda politikus sorsa, akit hetvennyolc éve ezen a napon tartóztattak le a szovjet hatóságok – fogalmazott Jakab István az Országgyűlés keddi ülésnapján, ahol a képviselők elsőként a kommunizmus áldozatairól emlékeztek meg.
Az ülést vezető elnök a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából felidézte:
a demokrácia felszámolását olyan sötét korszak követte, amely évtizedeken át tömegek életébe hozott elnyomást, félelmet, igazságtalanságot, az egész társadalmat sújtotta a szellemi és fizikai terror, a szabad gondolkodás elfojtása.
– A kommunista diktatúra bűneit nem szabad sem relativizálni, sem elhallgatni, történelmi felelősségünk, hogy minél hitelesebben bemutassuk ezt a korszakot – jelentette ki Jakab István, hozzátéve, a történteket meg kell ismertetni a felnövekvő nemzedékekkel, hogy tisztán lássák, milyen veszélyeket rejtenek a zsarnokság különböző formái. – A szabadság nem magártól értetődő adottság, hanem olyan érték, amelyért folyamatosan meg kell küzdenünk – hangsúlyozta.
Nemzetközi témák napirend előtt
A napirend előtti felszólalások sorában szóba került Kárpátalja státusa, az önkényes lakásfoglalás, Ukrajna újjáépítése, a romák elleni 16 évvel ezelőtti gyilkosságsorozat és a banki szolgáltatás drágulása.
Vejkey Imre KDNP-s képviselő arról beszélt, hogy
Magyarországon óriási csatákat kellett felvállalni, hogy ne tolják bele az országot a háborúba, ne kelljen migránsokat beengedni, ne kényszerítsék ránk a genderőrületet, és hogy megvédjék a nyugdíjakat, valamint a rezsicsökkentést.
Nacsa Lőrinc, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára válaszában a rezsicsökkentésről azt mondta: ami rezsi Magyarországon egy évben 250 ezer forint, az Romániában 600 ezer, Lengyelországban 650 ezer, Szlovákiában 400 ezer, Csehországban egymillió forintnak felel meg, ezért fontos megőrizni a rezsicsökkentést.
Jelezte: a kormány visszaépítette a 13. havi nyugdíjat, és az emelések mellett az infláció elleni közdelem jegyében a nyugdíjasoknak áfavisszatérítési programot is indítanak. Megjegyezte: Brüsszel igazságtalanul napi egymillió euró bírsággal sújtja a magyarokat, mert nemet mondanak az illegális bevándorlásra. Az ország szuverenitásának védelmét is kiemelten fontos ügynek nevezte, hiszen a szuverenitásvédelmi törvényt is perelik Brüsszelben.
A kormány nemet mond arra, hogy magyar politikai szervezetekhez, újságírókhoz, különböző, a közéletet befolyásoló álcivil szervezetekhez dollármilliók érkezzenek
– fogalmazott.
Megemlékeztek a képviselők Fekete István író születésének 125. évfordulójáról, majd az Országgyűlés megtárgyalta a vietnámi népcsoport Magyarországon honos népcsoporttá nyilvánítására irányuló kezdeményezést, illetve
a hadigondozottak járandóságának emeléséről szóló törvényjavaslatot,
melynek értelmében a hadigondozottak ellátása tíz százalékkal nőhet, ami komoly előrelépést jelent a nyolcvanezer érintettnek.