Újabb épületek születtek újjá a budai Várban

Újabb állomásához ért a Budai Vár újjáépítését célzó Hauszmann program – közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ.

Forrás: MTI2025. 02. 07. 18:44
Fotó: Nagy Zoltán Forrás: Nagy Zoltán/Budapest, 2024. március 22. A Budai Vár és Várnegyed látképe. MTVA/Bizományosi: Nagy Zoltán *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fén
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb állomásához ért a Budai Vár újjáépítését célzó Hauszmann program – közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) pénteken az MTI-vel.

A Várkert Bazár, a főőrség, a lovarda, a Szent István-terem, a karmelita után újabb vári épületek születtek újjá eredeti szépségükben. A Mátyás-templom szomszédságában befejeződött az egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium újjáépítése, amelybe a Belügyminisztérium költözött. A Dísz téren pedig teljesen újjáépült az egykori Vöröskereszt-székház, ahová a Miniszterelnöki Kabinetiroda költözik. Az egykori Pénzügyminisztérium több mint 120 éves épületegyüttesén teljes rekonstrukciót végeztek.

A kormányzati beruházásnak köszönhetően Budapest egyik leggyönyörűbb épülete született újjá a Szentháromság téren. A neogótikus palota a mostani felújításáig évtizedeken át megcsonkítva állt, miután a második világháború során több bombatalálat érte és a kommunisták is tudatosan átalakították. A Dísz téren teljesen újjáépült a Hauszmann Alajos tervei alapján készült egykori Vöröskereszt-székház, amely 1920-tól a Magyar Királyi Külügyminisztériumnak adott otthont.

Az eredeti épület a második világháborús bombatalálatok, majd az 1946-ban elrendelt bontás miatt teljesen megsemmisült, ezért a semmiből kellett újjáépíteni. A karmelitával szomszédos épületbe februárban a Miniszterelnöki Kabinetiroda költözik.

Kiemelték, hogy a budai Vár újjáépítése itt nem áll meg, több helyszínen jelenleg is intenzív felújítási munkák zajlanak. Teljesen megújul a Budavári Palota, és már látványos szakaszához ért az Alkotmánybíróságnak majd helyet adó József főhercegi palota és az egykori Honvéd Főparancsnokság újjáépítése is, ez utóbbiba a Hadtörténeti Intézet és Múzeum költözik majd.

A Budavári Palota újjáépítésével együtt megújulnak a vári kertek, várlejtők, sétányok, parkok. A Budavári Palota északi szárnyában 2026-ban palotatörténeti kiállítás nyílik majd. A budai Vár újjáépítése jelentős hatással van Budapest turizmusára, kulturális életére is. Az eddig újjászületett közösségi épületek nemcsak építészeti látványosságok, hanem népszerű kulturális helyszínek is. Az újjászülető magyar fővárost az elmúlt években számos turisztikai rangsor élére választották – olvasható a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményében.

Borítókép: A budai Vár és Várnegyed látképe (Fotó: MTVA/Nagy Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.