Visszatértek a Pannónia-program első fecskéi, hihetetlen élményekkel gazdagodtak

Fantasztikus élményekről számolt be lapunknak a Pannónia-ösztöndíjprogram keretében tavaly külföldre utazó két diák. Donka Veronika neurológiai szakmai gyakorlatra Japánba repült, ahol az európaiaknak szokatlan emberi kapcsolatokat és munkamorált ismert meg. Vass Dániel szállodaigazgatást tanulni ment Spanyolországba, ahol a sok tanulás mellett a jövőben hasznosítható kapcsolatokat tudott kiépíteni.

2025. 02. 20. 5:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ez a japán út életre szóló élmény volt, visszavágyom és remélem, hogy a jövőben még eljuthatok oda. Csodálatos hely, mindenkinek nagyon ajánlom – jelentette ki lapunknak Donka Veronika, a Semmelweis Egyetem hatodéves hallgatója, aki tavaly rövid távú neurológiai szakmai gyakorlaton vett részt egy hónapig a japán Okayama Egyetem oktatókórházában a Pannónia-ösztöndíjprogrammal. A tanuló már járt hasonló gyakorlaton európai országban, ezért szeretett volna nagyobb kihívást, ahol megismerhet egy más kultúrát és egészségügyi rendszert. – Ezt egy szemléletformáló útnak tekintem, ahol szakmailag is fejlődtem és rengeteget tanultam a különböző betegségekről. Megismertem a munkamorált, az egymáshoz való viszonyulást, valamint hogy a japánok mire helyezik a fő hangsúlyokat a mindennapi betegellátás során – mutatott rá.

 

Igazak a sztereotípiák, de ez cseppet sem baj

A távol-keleti országba érkezve érzett egy kis kultúrsokkot, de szerinte ez áthidalható, ha valaki felkészül rá. A japánokról keringő sztereotípiák igaznak bizonyultak: az orvosok precízek, odafigyelnek egymásra és a betegekre, az egészségügyi rendszer pedig kiszámítható és rendezett. A reggeli viziten még a legmagasabb szinten lévő professzor is részt vesz, szinkronban hajolnak meg a betegek előtt, megtisztelve őket és a kollégáikat is.

Donka Veronika mindenkitől nagy segítőkészséget tapasztalt, nem érzett semmilyen megkülönböztetést, ami igaz a fiatalabbakra is, akik nagyon nyitottak. 

Jól be tudott illeszkedni a hallgatói közösségbe, és olyan barátokat szerzett, akikkel a mai napig tartja a kapcsolatot. Bár voltak nyelvi akadályok, az angolt viszonylag sokan beszélik, így zökkenőmentesen ment az együttműködés és a baráti kapcsolatok kialakítása. 

Japánban átélhető a harmónia a természettel (Fotó: Pannóniaösztöndíj.hu/Donka Veronika)

 

Kényelmes szállás, kiváló közbiztonság, olcsó ételek

A magyar diák arról is beszámolt, hogy egy apartmanházban, rendezett és tiszta körülmények között lakott, és bár a helyiség kicsit szűk volt, mégis kényelmes. Kihagyhatatlan élménynek nevezte a kapszulahoteleket, ahol sok kiegészítőt kapott a zavartalan pihenéshez a pizsamától kezdve egészen a fogkeféig.

Itt aludtam a legjobban Japánban, mindenki csendes és tiszta volt, és még a hotelhoz tartozó fürdőkomplexumot is bármikor használhattam

– fogalmazott.

Emellett szerinte jó a közbiztonság, nem kell tartani lopástól vagy a másik ember megkárosításáról, ilyen a kultúrájuk. A japán gasztronómiához kell egy kis nyitottság, mivel a legtöbb étel ismeretlen a magyar ízlés számára, viszont olcsó, és a finnyásabbak is megtalálhatják a nekik tetsző harapnivalót. – Rosszat sehol nem ettem – számolt be Veronika.

Az utazásról elmondta, hogy a hosszú, tízórás utazás gyorsan eltelt, a gépen még aludni is tudott, bár ha valaki először megy ilyen hosszú útra, annak azért érdemes rákészülnie. – Ha újra volna rá lehetőségem, szívesen visszamennék a sok látnivaló, a kultúra és a természettel való harmónia további felfedezése miatt – fogalmazott.

 

Hasznosítható kapcsolatrendszer

Hasonlóan pozitív élményekkel gazdagodva tért haza Vass Dániel, a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) mesterszakos hallgatója, aki tavaly szeptembertől jó három hónapon át a kiválósági Pannónia Ösztöndíjjal tanult nemzetközi szállodaigazgatást a spanyolországi Universidad Les Roches egyetemen. 

A kint töltött idő hasznosan telt, sokat tanultam, kedves és barátságos embereket ismertem meg. Sikerült jó kapcsolatokat kialakítani, amelyeket később a szállodaipari szakmában tudok hasznosítani 

– mondta lapunknak a diák, aki korábban még középiskolásként fél évig Finnországban volt felszolgáló és szakács, de egyetemistaként is szerette volna kipróbálni a külföldön tanulást, ami a Covid miatt az alapszakon meghiúsult.

Kell a jó tanulmányi eredmény a kiválósági Pannónia-ösztöndíjhoz (Fotó: Pannóniaösztöndíj.hu/Vass Dániel)

A hallgató kiemelte: valójában nem is ő találta a spanyol egyetemet, hanem az intézmény találta meg őt. A BGE nemrég szerződést kötött a spanyol egyetemmel, melynek köszönhetően Vass elsőként mehetett Marbellára, amiben az egyik tanára is sokat segített neki. A sikeres pályázathoz négyes átlag feletti tanulmányi eredményt és a kinti oktatáshoz nélkülözhetetlen nyelvismeretet tanúsító IELTS nemzetközi angol nyelvvizsgát kértek tőle, valamint részt kellett vennie a hazai és a külföldi egyetem által előírt motivációs beszélgetéseken. A kint eltöltött félév itthon sem veszik el: a megfeleltethető tantárgyakat beszámítják kreditként.

 

Tartalmas időtöltés remek társasággal a napfényes tengerparton

Dániel hangsúlyozta: a Spanyolországban töltött idő intenzíven, tartalmasan és gyorsan telt. A hétköznapokon kötelező órai megjelenés mellett beadandókat kellett írnia, csoportos munkákat és kutatásokat végeznie, illetve rengeteget tanulnia, de a hétvégék szabadok voltak, így a többiekkel együtt fel tudta fedezni az egyetem környékén található helyeket. 

Eleinte egy kicsit izgult amiatt, hogy milyen lesz a társaság, de ez hamar elmúlt, mert mindenki nyitott és barátságos volt, sokat segítettek a szabályok és az elvárások megértésében is. 

A közeli tengerparton végig meleg volt az időjárás, így gyakran jártak oda együtt sportolni.

 

Az életre készítenek, és jól néz ki a CV-ben is

A hallgató elégedett volt a szállással és az étkezéssel, melyeknek teljes költségét a kiválósági ösztöndíj fedezte. A szállás hasonlított egy magyarországi négyemeletes lakóházra: két-háromszobás lakások külön fürdőszobával és modern felszereltségű konyhával, még mosogatógépet is lehetett használni. Félpanziós ellátást kapott, amit az egyetem saját menzáján tudott igénybe venni. Érdekesség, hogy a felszolgálónak és szakácsnak tanuló diákok saját maguk tartják fenn a menzát, készülve ezzel a szállodaipar várható kihívásaira. Az életszerűség abban is megmutatkozik, hogy mindenkinek névtáblákkal ellátott egyenruhát kell viselnie, ahogy egy igazi szállodában.

A magyar hallgató bármikor visszajönne Marbellára (Fotó: Pannóniaösztöndíj.hu/Vass Dániel)

A magyar diák úgy ítélte meg, hogy 

remek színvonalú oktatást kapott, a tananyag érthető és hasznos volt.

Bár szeretne világot látni és sok helyet megismerni, ide is bármikor visszajönne. – Akinek van rá lehetősége, az menjen és jelentkezzen a pályázatra, mert nem veszít vele semmit, viszont tényleg hatalmas élményben lehet része. Egy ilyen egyetemen eltöltött időszak az önéletrajzban is jól néz ki – fogalmazott. 

Borítókép: Donka Veronika Japánban volt szakmai gyakorlaton (Fotó: Pannóniaösztöndíj.hu/Donka Veronika)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.