Ezért nem érdemes trükközni az önkiszolgáló kasszáknál

Bár sokan megpróbálják kijátszani a rendszert, csúfos lebukás lehet a vége.

2025. 03. 05. 12:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy vásárló vöröshagymaáron próbált meg egy televíziót kihozni, ám a leleményessége végül meghiúsult – írta a BAMA az egyik cikkében, amelyben az önkiszolgáló kasszáknál történt csalásokat veszik górcső alá, és azt, miért nem éri meg kijátszani a boltokat.

 

Ezek a leggyakoribb trükkök

Az önkiszolgáló kasszák elterjedésével nemcsak a vásárlási szokások változtak meg, hiszen amellett, hogy gyorsabbá és kényelmesebbé tették a fizetési folyamatot, megjelentek azok a trükkös vásárlók is, akik megpróbálják kijátszani az önkiszolgáló kasszákat. A kiskereskedelemben előforduló csalások egy része az önkiszolgáló kasszáknál is megjelent:

az egyik legismertebb csalási forma az, amikor egy drágább terméket, mint például avokádót, egy olcsóbb áru, például az alma kódjával ütnek be a kasszánál. Egy másik gyakori trükk pedig a címkecsere, amikor egy olcsóbb termék vonalkódját ráragasztják egy drágább árucikkre, hogy alacsonyabb árat fizessenek. 

A kamerák és a bolti dolgozók figyelme azonban mindkét módszert képesek leleplezni. 

Mások szándékosan kihagynak bizonyos termékeket a leolvasásnál, remélve, hogy azokat fizetés nélkül kivihetik az üzletből. Az önkiszolgáló kasszák mérlege azonban automatikusan ellenőrzi, hogy a beolvasott termék súlya megfelel-e a valóságnak. Néhány vásárló próbálja megkerülni ezt a funkciót, de az újabb technológiák ezt egyre nehezebben teszik lehetővé. Gyakori trükk az is, amikor a vásárló több azonos terméket helyez a mérlegre, de csak egyet olvas be, így a többit fizetés nélkül viheti el.

 

Felkészültek a csalásokra a boltok

A boltok nem hagyják figyelmen kívül a csalások elterjedését és egyre fejlettebb védelmi mechanizmusokat alkalmaznak. Egy pécsi üzletben az önkiszolgáló kasszákat nagy felbontású kamerák figyelik, amelyek segítségével az üzlet dolgozói azonnal kiszúrhatják a gyanús mozdulatokat. Az önkiszolgáló pultok mérlegei ellenőrzik, hogy a beolvasott termék súlya megegyezik-e a fizetett áruval. Sok áruházban a biztonsági őrök is figyelnek az önkiszolgáló kasszáknál zajló tranzakciókra, de mindig kijelölnek egy bolti dolgozót is, figyelni a kasszákat. Van, ahol olyan rendszert vezettek be, amely csak akkor nyitja ki a kijárati kaput, ha a vásárló igazolja a fizetést. Az áruházak folyamatosan fejlesztik rendszereiket, hogy felismerjék a szokatlan vásárlási mintákat és a potenciális csalásokat.

 

Miért nem éri meg az önkiszolgáló kasszáknál trükközni?

Bár az önkiszolgáló kasszák kijátszása egyesek számára csábító lehet, a lebukás esélye folyamatosan nő. A csaláson kapott vásárlók számára a következmények súlyosak lehetnek: pénzbírság, közmunkára kötelezés, sőt nagyobb értékű csalás esetén börtön. Az áruházak technológiai fejlesztései miatt egyre nehezebb a rendszert kijátszani – hívta fel a figyelmet a cikk.

 

Borítókép: Illusztráció (Forrás: MW)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.