Európai Uniós tagállam nagykövetségének képviselőivel egyeztettünk a megújított egyetemekhez kapcsolódó helyzetről. Bemutattam számukra az új egyetemi modell szakmai hátterét, szabályait, működési struktúráját, valamint hogy honnan indult a vita az Európai Bizottsággal és mostanra milyen követeléseik vannak – írta Facebook-bejegyzésében Varga-Bajusz Veronika, majd úgy folytatta: – A nagykövetségek számára is világossá tettük, hogy Brüsszel politikai nyomásgyakorlás céljával tett keresztbe a magyar felsőoktatásban tanulóknak, akik az Európai Unió által – úgy tűnik, látszólagosan – biztosított alapjogokkal szerettek volna élni, és tette mindezt úgy, hogy a felsőoktatás szabályozása egyébként nemzeti hatáskörbe tartozik.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára emlékeztetett: hat magyar egyetem 2023 márciusában az Európai Unió Bíróságához fordult, hogy megtámadja azt a döntést, amely kizárta őket az uniós finanszírozású programokból, például az Erasmus+ és Horizon programokból. Az egyetemek álláspontja szerint is a döntés jogsértő, diszkriminatív és méltánytalan, mivel több százezer hallgatót, oktatót és kutatót fosztott meg az európai tudományos együttműködés és a nemzetközi mobilitás lehetőségétől.
Nem akadályozható az Erasmus
Mint ahogyan a KIM államtitkára írta, mostanra az Európai Bíróság két precedens jelentőségű ítéletével mutatott rá arra, hogy a nemzetközi mobilitási programokban – kiemelten az Erasmus+ programban – való részvétel egyfajta, sem tagállami, sem EU szinten nem korlátozható, akadályozható alapjog, amely az EU alapját adó négy alapszabadságból fakad.
A tájékoztatás szerint az Európai Bizottság jelenleg az Európai Unió Bírósága mint saját intézménye precedenseinek figyelmen kívül hagyásával a magyar egyetemisták egyik legfontosabb alapjoga, a szabad mozgás és tartózkodás tényleges gyakorlását lehetetlenítette el pusztán egy olyan jogalkotási vita kapcsán, melynek szabályozása tagállami hatáskörbe tartozik.
–Nem hagyjuk, hogy ez az igazságtalan döntés a magyar hallgatók tudományos előmenetelét és nemzetközi tapasztalatszerzését csorbítsa. Ezért is nyújtott be keresetet a kormány az Európai Bizottság decemberi elutasító határozata ellen – zárta gondolatait az államtitkár.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Lakatos Péter)