Magyar Péterék a gazdák helyett a GMO mellett döntöttek Brüsszelben

A Magyar Péteréket is soraiban tudó Weber-frakció az egyik fő GMO-lobbistának számít az Európai Parlamentben. A héten két szavazás során a Tisza Párt képviselői is melléjük álltak ebben az ügyben. Ezzel a magyar gazdák több mint háromnegyedének véleményét vették semmibe.

2025. 03. 28. 12:30
Európai Parlament - Magyar Péter és Manfred Weber sajtótájékoztatója Fotó: Bodnár Boglárka Forrás: MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap/Strasbourg, 2024. október 9. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és EP-képviselõje az Európai Néppárt (EPP) elnökével, Manfred Weberrel közösen tartott sajtótájékoztatóján Strasbourgban 2024. október 9
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság a Zöld Megállapodás keretében arra tett javaslatot még 2023-ban, hogy jelentősen könnyítsék az új típusú génmódosítási eljárásokkal előállított növények engedélyezésére vonatkozó eljárásokat. Az új típusú géntechnológiákra jelenleg ugyanazok a szigorú, az elővigyázatosság elvén alapuló szabályok vonatkoznak, mint a többi génmódosításra. Fontos, hogy ezek a szabályok lehetőséget adnak arra, hogy egy tagállam megtilthassa a területén a génmódosított növények termesztését. Magyarországnak így ma még lehetősége van arra, hogy az uniós joggal összhangban fenntartsa a magyar mezőgazdaság alaptörvényben rögzített GMO-mentességét.

Az új típusú géntechnológiáról szóló viták jelenleg is zajlanak és még nem zárultak le az Európai Unióban. Ez azonban láthatóan nem zavarja az Európai Parlament néppárti-liberális nagykoalícióját, amely minden alkalmat megragad, hogy ráerőltesse Európára a GMO-kat.

Nem volt ez másként a 2027 utáni uniós költségvetésről és vízgazdálkodásról szóló jelentések esetében sem. Mindkét jelentéshez olyan módosító javaslatokat nyújtottak be és szavaztak meg, amelyek az új típusú géntechnológiát segítik. Úgy tűnik, a néppárt és a liberálisok ezt az ügyet már eldöntötték, rákényszerítenék az új típusú GMO-t az EU-ra és Magyarországra.

Mindez viszont teljesen ellentétes a magyar gazdálkodók véleményével. 

A Századvég 2024 novemberében ötszáz magyar gazdát kérdezett meg kutatásában Brüsszel legújabb agrárpolitikai tervei kapcsán. Emlékeztettek rá, hogy az Európai Unióban 2021 óta napirenden van a génmódosítással kapcsolatos szigorú szabályok enyhítése, 2024 nyarán pedig az Európai Bizottság már zöld utat is adott két, géntechnológiával módosított kukoricafajta élelmiszerként és takarmányként való felhasználására.

A Századvég kutatása alapján ugyanakkor a GMO-szabályozás lazítására irányuló brüsszeli törekvések nem találkoznak a magyar gazdák elvárásaival

A válaszadók több mint háromnegyede (76 százaléka) kifogásolta, hogy az Európai Bizottság jelentősen enyhítené a génmódosított növények jelenlegi szabályozását, és mindössze 15 százalékuk nem látott ebben kivetnivalót.

A Tisza Párt tehát a magyar gazdák több mint háromnegyedének véleményével szembemenve Brüsszel szempontjai mellett döntött.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.