Ukrajna csatlakozása kinyithatja az ajtót a génmódosítás előtt

Több kockázatot is hordozna a hazánkkal szomszédos ország esetleges uniós tagsága.

2025. 03. 08. 8:39
Illlusztráció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, az több szempontból is felforgatná a közösség, így Magyarország gazdaságát. A többi között az élelmiszeripart is. A Világgazdaság cikke rámutat: Ukrajna esetleges felvétele a a génmódosítás-pártiak táborát erősíthetné. Régóta húzódó vitáról van szó, amelyben az egyik oldalon Magyarország áll más tagállamokkal szemben, akik ellenállnak a többiek sürgetésének, hogy Brüsszel oldja fel a génmódosított növények (GMO) tiltását. 

A kiterjedt mezőgazdasági szektorral rendelkező Ukrajna használja a GMO-technológiát, és belépése e vitákba akár döntőnek is bizonyulhat, ha addig nem születik döntés.

Az Európai Bizottság új kategóriát kíván létrehozni a géntechnológiával módosított növényeknek, amelyeket modern génszerkesztési technikákkal hoztak létre, ezekre lazább szabályozás vonatkozna, és nagyrészt a hagyományos törzsekkel egyenértékűként kezelnék őket. Jelenleg minden GMO-ra szigorú biztonsági vizsgálati és nyomonkövetési követelmények vonatkoznak.

Ahhoz, hogy egy génmanipulált növényt egy hagyományosan tenyésztett törzzsel egyenértékűnek lehessen tekinteni, legfeljebb 20 pontos változást kell tartalmaznia a DNS-ében – az élet genetikai kódját tartalmazó híres „kettős hélixben”. „Egy ilyen „mágikus küszöb” mögött azonban nincs tudományos érv, mivel „nincs összefüggés a mutációk száma és a kockázati szint között” – írta a múlt héten mintegy harminc csoport, köztük a Friends of the Earth Europe és a GM Watch Várhelyi Olivér egészségügyi biztosnak.

Ukrajnában engedélyezett a génmódosított növények termesztése. Ebből már volt gond itthon is, tavaly például mintegy negyven tonna GMO-val szennyezett kukorica-vetőmagot foglaltak le, miután a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal vizsgálta a Magyarországra érkező tételeket. 

Magyarországon ugyanis a GMO-val szemben mintegy húsz éve zéró tolerancia van, amit az a MTA Növényvédelmi Kutatóintézete, a MATE és a Magyar Természettudományi Múzeum szakértőiből álló kutatócsoport vizsgálatai alapoztak meg.

További részletek itt olvashatók:

https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2025/03/gmo-ukrajna-unios-csatlakozasa

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.