Mind az ezernégyszáz állatot le kell ölni azon a kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen, ahol több mint ötven év után először felütötte a fejét a ragadós száj- és körömfájás. A telep vezetője a Kisalföldnek nyilatkozott az esettel kapcsolatban.
A Magyar Nemzet már beszámolt róla, hogy a vírus miatt az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el, hogy megakadályozza a tejedést.
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség,
amely főként a párosujjú patásokat – mint például a szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat vagy kecskéket – érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken.
A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, akkor is csak hordozóként teríthetik a vírust. Az állatállományokban azonban rendkívül könnyen és gyorsan terjed, ezért megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást le kell ölni.
A Kisalföld felkereste a telepet, ahol Mózes Áron, a telep tulajdonosa a hírportálnak nyilatkozva elmondta:
Szeretném megköszönni a marhatelep dolgozóinak hozzáállását és a környékbeli lakosok, polgármesterek, polgárőrök, rendőrök, állattartó telepek kollégáinak, a helyi vállalkozások és hatóságok támogatását. Mindannyian azon dolgozunk, hogy megtegyünk mindent azért, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább.
Az állatállomány felszámolását már megkezdték, és tartanak a fertőtlenítéssel járó munkálatok is. A Kisalföld szerkesztőségének járművét is fertőtlenítették, a folyamatról videót is készítettek.