Erdő Péter: Jézus az utolsó vacsorán a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk

A nagycsütörtök esti misén szentségi erővel jelenik meg az utolsó vacsora emléke, az eucharisztia alapítása és a lábmosás eseménye.

Forrás: MTI2025. 04. 17. 22:14
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az utolsó vacsora emlékére nagycsütörtöki szentmisét celebrál az esztergomi Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyházban 2025. április 17-én. (Fotó: MTI/Kovács Attila)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jézus az utolsó vacsorán a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk – mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az esztergomi bazilikában nagycsütörtök este.

Esztergom, 2025. április 17.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek (j6) megmossa egy férfi lábát az utolsó vacsora emlékére tartott nagycsütörtöki szentmisén az esztergomi Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyházban 2025. április 17-én.
MTI/Kovács Attila
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek megmossa egy férfi lábát az utolsó vacsora emlékére tartott nagycsütörtöki szentmisén az esztergomi Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyházban 2025. április 17-én.
(Fotó: MTI/Kovács Attila)

Kiemelte: a nagycsütörtök esti misén szentségi erővel jelenik meg az utolsó vacsora emléke, az eucharisztia alapítása és a lábmosás eseménye. Jézus azzal, hogy az utolsó vacsorán megmosta tanítványai lábát, a végsőkig elmenő szeretet példáját hagyta ránk, az eucharisztiában pedig itt marad mellettünk, erőforrásunk lesz az idők végéig, hogy legyen erőnk követni példáját és tanítását. Homíliájában Erdő Péter arról beszélt: a nagycsütörtök esti szertartás több, mint egy közös emlék felidézése, a misén jelenvalóvá válik az utolsó vacsora mélysége, tartalma, átlényegítő ereje. Ezen a misén három fő titkot ünneplünk: az Oltáriszentség alapítását, az egyházi rend szentségének alapítását és a testvéri szeretet parancsát – mondta.

A bíboros kitért arra: már maga az utolsó vacsora is emlékezet volt, a jövőt megjelenítő emlékezet. Jézus ugyanis a keresztre feszítése előtt mondta, kezébe véve a kenyeret és a bort, hogy ez az én testem, mely értetek adatik, illetve, hogy ez az én vérem, mely értetek kiontatik. Jézust még nem feszítették keresztre, mégis, már feláldozott testét és vérét adta a tanítványoknak. Az isteni örökkévalóság szférájából hangzottak szavai, ahol a terv, az esemény és a hatás egyetlen isteni mindentudásban, számunkra elképzelhetetlen módon egységet alkot. Ahol egyesül a múlt, a jelen és a jövő. Az utolsó vacsora tehát túllép az egész anyagvilág keretein, megvilágítja, értelmezi és egy étkezés közösségében számunkra is érzékelhetővé teszi Krisztus megváltó halálának titkát – tette hozzá a bíboros.

A szertartáson Erdő Péter megmosta 12 hívő lábát. A mise végén az Oltáriszentséget a bíboros a téli kápolnába vitte, ahol kíséretével csendben imádkozott előtte. A szertartás végén minden díszt eltávolítottak az oltárról, arra emlékeztetve, hogy Jézust megfosztották ruháitól. A hívek csendben, elbocsátás nélkül távoztak a templomból.

Borítókép: Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az utolsó vacsora emlékére nagycsütörtöki szentmisét celebrál az esztergomi Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyházban 2025. április 17-én. (Fotó: MTI/Kovács Attila)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.