Erdő Péter: Krisztus fényében az egész világot, a történelmet, a sorsunkat is jobban tudjuk értelmezni

A bíboros szerint az emberiséget mostanában a félelem, a kiúttalanság jellemzi, és ebben a zavarosnak látszó helyzetben kell meglátni és megmutatni a fényt. Az esztergom-budapesti érsek elmondta, a legnagyobb világosság a feltámadás fénye, nem véletlen, hogy a húsvételőesti szertartáson gyertyát gyújtanak az újonnan megszentelt tűzről, azt énekelve, hogy „Krisztus világossága”.

2025. 04. 20. 9:03
Fotó: Lakatos Péter Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keresztény ember feladata meglátni és megmutatni a feltámadás fényét a mai zavaros, félelemmel teli világban – mondta Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek az M1 aktuális csatornán húsvétvasárnap elhangzott beszélgetésben.

A bíboros úgy fogalmazott: 

az emberiséget mostanában a félelem, a kiúttalanság jellemzi, és ebben a zavarosnak látszó helyzetben kell meglátni és megmutatni a fényt.

A legnagyobb világosság pedig a feltámadás fénye. Hozzátette: nem véletlen, hogy a húsvételőesti szertartáson gyertyát gyújtanak az újonnan megszentelt tűzről, azt énekelve, hogy „Krisztus világossága” . 

A bíboros a gyertyáról azt mondta, fizikai fénye a jelképe annak, amit Krisztus jelent a keresztény ember számára. Ahogy a fizikai fényben láthatóvá válnak a tárgyak, úgy 

Krisztus fényében az egész világot, a történelmet, a sorsunkat is jobban tudjuk értelmezni

Az esztergom-budapesti érsek úgy fogalmazott, erre van nagy szükség ma, amikor az embereken úrrá lett az az érzés, hogy sodródunk valahová, hogy egyik alternatíva sem vonzó, megnyugtató, és bármerre nézünk, veszélyek fenyegetnek. Ebben a helyzetben nagyon fontos, hogy „magasabb fényt is kapjunk” és „nagyobb összefüggéseket lássunk”, mert akkor kiderül, hogy „van tovább”, hogy van értelme a nehéznek látszó helyzeteknek is.

Erdő Péter arról is beszélt: a mennyország képét Jézus úgy írja le, mint a mennyei Jeruzsálem vagy mint egy nagy lakoma, egy asztaltársaság, vagyis mint „közösségi boldogság”. Ezért „nekünk már itt, a földön is ezzel a szemmel kell nézni a többi embert” – fogalmazott, megjegyezve, ezért is olyan fájdalmas, amikor azt látjuk, hogy a gyűlölködésnek akár a közbeszédben is olyan mély nyoma van, és annyira meg tudja rontani a légkört.

A bíboros azt is mondta: 

a hívő ember az emberi élet határát nem a földi halálban látja, számára Jézus Krisztus föltámadása újjáértelmezi az egyén életét és az emberiség, a társadalom életét is. Éppen ezért mindaz a szörnyűség, ami a földi történelemben megtörténik – mert megtörténik, és megtörtént, mióta világ a világ – nem lehet az utolsó szó, hanem van tovább. Van isteni igazságszolgáltatás, és van örök célja és örök hivatása az embernek.

A bíboros tanácsai szerint ezt kell szem előtt tartanunk, és türelmesebbnek kell lennünk egymás iránt. Amikor nem akarjuk görcsösen ebben a földi életben minden lehetőségünket kimeríteni, akár mások kárára is, hanem inkább abban gondolkozunk, hogy mindannyian, lehetőleg együtt jussunk el egy harmóniára és egy olyan békességes állapotra, ami már az örök boldogság előíze. 

A bíboros szerint ez persze a történelemben csak „kovászként működik” és lassan hat. Erdő Péter kitért arra is, hogy amikor már azt hisszük, hogy széles körben magunkévá tettünk valami ehhez hasonló gondolatot, és éppen akkor történk egy fordulat, amikor emberek vagy országok szinte kifordulnak magukból, az megmutatja, hogy mélyen mégiscsak dolgozik a gonoszság misztériuma is.

Erdő Péter rámutatott: 

a feltámadás után Jézus elküldte a tanítványait, hogy menjenek el az egész világra, tanítsanak minden népet megtartani azt, amit ő parancsolt nekünk. Figyelnünk kell Jézus tanítására, ami a szeretet és az öröm tanítása, és bízni kell abban, hogy itt van velünk, mert a feltámadás után ő nem ment el végleg, itt maradt a Szentlélek formájában, a szentségekben, a saját igéjében, a közösségben, amely a tanítványaiból gyűlt össze.

A bíboros azt tanácsolta, vegyük észre Jézus jelenlétét és kérjük a segítségét, és akkor az emberi viszonyok is derűsebbek, békésebbek lesznek. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.