A fiatalok sikere a nemzet sikere – jelentette ki Hankó Balázs kedden Budapesten, ahol stratégiai együttműködési megállapodást írt alá Horváth Péterrel, a Nemzeti Pedagógus Kar (NKP) elnökével. A kulturális és innovációs miniszter kiemelte: korábban több területen is kötöttek együttműködési megállapodást a Nemzeti Pedagógus Karral, a mostani stratégiai együttműködés három területet – a szakképzést, a tanárképzést és a tehetséggondozást – érint, vagyis „azokat, melyek a magyar fiatalok szempontjából fontosak”.

A minisztérium mindig számíthatott az NKP őszinte véleményére, arra alapozva tudták megkezdeni a szakképzés és a tanárképzés megújítását és indították el a Köbüki tehetséggondozó tanári ösztöndíjat – emlékeztetett Hankó Balázs. A miniszter úgy fogalmazott: a szakképzésünk „ezüstérmes”, és büszkék, hogy tízből hat diák a szakképzést választja, tízből öten pedig a duális képzést. A következő időszakban azon fognak dolgozni, hogy nőjön a szakképzést választók aránya – jelezte. Hozzátette: elindult a szakképző iskolák felújítása is, százmilliárd forintból 31 intézmény 34 helyszínén újul meg szakiskola.
Hankó Balázs kiemelte: büszkék arra is, hogy olyan ösztöndíj-rendszer alakítottak ki, amelyben a szakképzést kezdőknél 8 ezer forintról indulva, kiváló tanulók akár 60 ezer forintot kaphatnak, míg a duális képzésben résztvevők számára akár 160 ezer forint havi munkabér is elérhetővé válik, úgy, hogy a sikeres szakmaszerzéshez 300 ezer forintot kapnak.
A miniszter az oktatói bérekkel kapcsolatban elmondta, hogy a pályakezdő szakképzésben lévő oktatók bére 705 ezer forintra nőtt, „a derékhadnak” a 2020-as 320 ezer forintról 800 ezerre nőtt a bére, a tapasztaltaknak 380 ezerről 950 ezerre, vagyis 2,5-szeres emelkedés valósult meg az elmúlt években.
A tanárképzés megújításában is együtt dolgozott az NPK és a minisztérium, az új, gyakorlatorientált képzésben már 25 százalék a gyakorlati képzés aránya – hívta fel a figyelmet a miniszter. Majd jelezte:
a cél az, hogy a tanárképzésben minden ötödik oktató gyakorló tanár legyen, mindennapi tapasztalatokkal.
Az elmúlt három évben megháromszorozták a természettudományos tanári pályára jelentkezők számát – tette hozzá.
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke az együttműködési megállapodás aláírását megelőzően arról beszélt, hogy az elvégzett munkájukkal szembeni bizalom megnyilvánulása a mostani stratégiai együttműködési megállapodás megkötése, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a jövőben ne csak írásban tudják véleményezni a kormány tervezeteit, hanem közvetlen egyeztetést folytathassanak a minisztériummal.
A szakképzéssel kapcsolatos tapasztalatok megosztása a minisztériummal azért fontos, mert a szakképzés van „a legélőbb kapcsolatban a világgal”, és más területekhez képest gyorsabban teszi meg a hatékonyabb oktatás felé vezető lépéseket – jelezte.
A felsőoktatással kapcsolatos együttműködésről szólva kiemelte:
egyetértenek a tárcával abban, hogy gyakorlatiasabbá kell tenni a képzést.