Így lett április 1. a bolondok napja

A téltemető, tavaszköszöntő hagyományokon alapuló ünnepet már az ókori görögök is egymás megtréfálásával köszöntötték. Április bolondja a népszokás szerint az, akit április 1-jén rászednek, a bolondját járatják vele. Több országban elterjedt szokás, eredete máig nem tisztázott.

2025. 04. 01. 16:39
bohóc

A Slava's Snowshow egyik jelenete
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyesek szerint a bolondok napja eredete egy kelta népszokásra vezetető vissza. A kelták április kezdetén vidám, bohókás tavaszi ünnepeket ültek. Más magyarázat szerint IX. Károly francia király egyik rendeletéből ered, 1564-ben az új esztendőt április 1-jéről január 1-jére tetette. Az akkor szokásban lévő újévi ajándékozás megmaradt, de a rendelet után április 1-jén már csak bolondos ajándékot adtak egymásnak az emberek – írja a Metropol.

Meglepőnek tűnhet, de már az ókorban is bolondoztak egymással az emberek. Bár a nem hivatalos ünnep származásának részletei máig sem ismertek, sokan

a római hilaria fesztivállal kötik össze. A március végi eseményen mindenki álruhát öltött és másokkal gúnyolódott.

Mások a hagyományt az 1582-es francia naptárreformhoz kapcsolják, amikor az ország áttért a Julianusról a Gergely-naptárra. Előbbiben az újév a tavaszi nap-éj egyenlőséghez közeli április 1-jén kezdődött, utóbbival január 1-re került. Akik elfogadták ezt, heccelték a többieket.

 

Világhírű tréfák lettek

Az idők során kreatívabbnál kreatívabb csínytettek születtek, a XX. századtól kezdve pedig a sajtó és a televízió is csatlakozott a tréfákhoz. Az egyik híres átverés egy ikonikus látványossághoz kapcsolódik. A francia Le Parisien újság 1986-ban azt állította, hogy

az Eiffel-tornyot lebontják és áthelyezik Disneylandbe,

ahol vidámparki elem lesz belőle. Az emberek felháborodottan reagáltak, sokan a hatóságoknak is telefonáltak.

A BBC 1957. április 1-jei híradós riportja arról szólt, hogy Svájcban spagettifák nőnek, és felvételt is mutattak egy családról, akik éppen a népszerű tésztát szüretelik le. Angliában ebben az időben még nem volt elterjedt étel a spagetti, sok néző ezért elhitte a hírt. Rengetegen keresték fel a szerkesztőséget, és érdeklődtek, hogyan lehetne ilyen fát nevelni. A csatorna udvarias válasza ez volt:

tegyenek egy szál spagettit egy doboz paradicsomszószba, és reméljék a legjobbakat.

Emlékezetes átverés lett az 1962-es svéd harisnyanadrág-trükk, ami a fekete-fehérben sugárzó tévére épült. Április 1-jén technikai szakértő jelentkezett be azzal, hogy forradalmi módszerrel színessé lehet alakítani az adásokat: a nézők húzzanak nejlonharisnyát a képernyőre, ami megtöri a fényt, ezzel színeket hoz létre. A trükköt több ezren próbálták ki, és sokan jelezték, hogy valami megváltozott, hiszen az emberek hinni szerettek volna a dologban.

Borítókép: A Slava’s Snowshow egyik jelenete (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.