Gyurcsány Ferenc lemondása: új terve lehet a DK-nak a vezér távozásával
Most DK 2.0 próbál létrejönni, komoly esélyét láttom annak, hogy sikerülni fog – mondta Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője csütörtökön az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában. Nagy Attila Tibor politikai elemző emlékeztetett, hogy már tavaly, a DK-nak rosszul sikerült EP-választás után felmerült Gyurcsány Ferenc lemondása.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Gyurcsány Ferenc visszavonulása a Demokratikus Koalíció (DK) éléről a párt politikai túlélési kísérlete – mondta Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője csütörtökön az M1 aktuális csatorna 48 perc című hírháttérműsorában.
Mráz Ágoston Sámuel szerint Gyurcsány Ferenc annyira népszerűtlen politikus volt, hogy komoly tehertétel volt a pártnak. Fotó: Képernyőfotó
Az elemző hozzátette, komolyan felmerült, hogy a DK bejutna-e a következő parlamentbe, a legtöbb közvélemény-kutatás öt százalék alatt mérte. Most egy DK 2.0 próbál létrejönni, komoly esélyét látja annak, hogy sikerülni fog.
Úgy vélte, Gyurcsány Ferenc annyira népszerűtlen politikus volt, hogy komoly tehertétel volt a pártnak. Dobrev Klárától való elválásának politikai dimenziója az, hogy
ezután az európai parlamenti képviselőre nem lehet azt mondani, hogy „Gyurcsányné”.
Kifejtette: egy Gyurcsány-mentes Dobrev Klárának nagyobb esélye van arra, hogy meg tudja szólítani azt a 10-12 százalékot kitevő ellenzéki választói tömböt, amelyik kritikus a Tisza Párttal. A DK posztkommunista párt, bolsevik gyökerekkel, ahová könnyen visszatérhet az MSZP, és
azok a politikusok, akik a kárvallottjai lehetnek Magyar Péter korábbi ellenzékiekkel szakító stratégiájának.
Hozzátette: az is nyílt titok, hogy Jakab Péter, a Jobbik korábbi elnöke ott van a DK környékén. Egy ilyen stratégia alkalmassá teheti a pártot, hogy öt százalék fölé emelkedjen – jegyezte meg. Nagy Attila Tibor politikai elemző arról beszélt, hogy már tavaly, a DK-nak rosszul sikerült EP-választás után felmerült Gyurcsány Ferenc lemondása.
Nem haladt előre a DK szekere
Az azóta eltelt időben látható volt, hogy nem ment előre a DK szekere, öt százalék körül van a támogatottsága. Feltűnőnek nevezte, hogy az ellenzéken belül átalakulás van, egyfajta helycsinálás a Tisza Párt számára. A Momentumból Orosz Anna lemondott, Hajnal Miklós nem indul jövőre, Fekete-Győr András korábbi pártelnök pedig kijelentette, hogy kilép a pártból, ha a Momentum elindul a Tiszával szemben.
Érdemes felvetni, hogy vannak olyan külföldi erők, amelyek segítik a gondolkodást, hogy a Tiszát kell segíteni
– mondta. Kijelentette azt is, hogy Gyurcsány Ferenc pályájának nagy részét kudarcosnak tartja. Dobrev Klárának lehet olyan stratégiája, hogy összefogja azokat az ellenzékieket, akik nem szeretnének Magyar Péterhez csatlakozni. De Dobrev Klára feladata az, hogy a DK-szavazókat meg tudja tartani. Megjegyezte ugyanakkor, Dobrev Klárában nem lát olyan stratégiai, szónoki képességeket, mint Gyurcsány Ferencben.
Gyurcsány Ferenc sikerkovács vagy tehertétel?
A kérdésre, hogy Gyurcsány Ferenc a baloldal sikerkovácsa vagy inkább tehertétel volt, Mráz Ágoston Sámuel úgy válaszolt, hogy mindkettő. Le lehet írni kudarcnak is az élettörténetét, de siker az, hogy 2025-ben még tényező, a politikai tehetségének köszönhető, hogy erre képes volt. Felidézte:
másfél éve az elemzők arról beszéltek, hogy a DK az ellenzék gyűjtőpártjává válthat.
Magyar Péter ezt elsöpörte, de azt állítani, hogy a DK egy bukott párt, nem szabad. Van benne annyi lehetőség, hogy ne csak Gyurcsány Ferenc híveit szólítsa meg, hanem a 10-12 százalékot jelentő piaci rést – fogalmazott.
Nagy Attila Tibor szerint a Gyurcsány Ferenc jól kormányzott volna, akkor az őszödi beszéd nem okozott volna ekkora kárt (Fotó: Képernyőfotó)
Arra a kérdésre, hogy a 2006-os őszödi beszéd mennyire törte ketté Gyurcsány Ferenc politikai karrierjét, a Nézőpont vezetője azt mondta, nem törte meg, hiszen 2007-ben az MSZP elnökévé választották, és 2009-ben mondott csak le a miniszterelnökségről. Addig kísérletet tett arra, hogy értelmezze az őszödi beszédét, ami önmagában nem buktatta volna meg, a rossz kormányzás miatt bukott meg. A túlélését biztosítani tudta.
Tehetséges politikus egy sikertelen politikai teljesítménnyel
– jellemezte Gyurcsány Ferenc. Nagy Attila Tibor úgy vélte, ha Gyurcsány Ferenc jól kormányzott volna, ha jól kezelte volna a világgazdasági válság következményeit, akkor az őszödi beszéd nem okozott volna ekkora kárt. A korabeli közvélemény-kutatási adatok szerint a beszéd nem ütött nagyot az MSZP támogatottságán, de egy lassú méreg volt. Az elmúlt 35 év talán a leggyengébb kormányzása Gyurcsány Ferencé volt – foglalta össze. A két elemző egyetértett abban, hogy közszereplőként lehet majd még hallani Gyurcsány Ferencről.
Borítókép: Gyurcsány Ferenc (Fotó: MTI/Purger Tamás)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.