Magyar Péter a bírói függetlenséget támadja

A Tűzfalcsoport szerint Magyar Péter nyilvános fenyegetéssel igyekszik nyomást gyakorolni az igazságszolgáltatásra. A portál párhuzamot von a Tisza Párt elnökének módszerei és a lengyelországi, Tusk-féle modell között, ahol politikai eszközökkel számolták fel a bíróságok függetlenségét.

2025. 05. 28. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tűzfalcsoport szerint Magyar Péter újabb határt lépett át, amikor nyilvánosan fenyegette meg az igazságszolgáltatás szereplőit. A Tisza Párt elnöke a napokban egy éles hangvételű Facebook-bejegyzésben vette védelmébe pártja egyik kulcsszereplőjét, Ruszin-Szendi Romuluszt, akinek neve az elhíresült kémbotrány gyanújába keveredett. A bejegyzésben Magyar Péter azt írta: 

Most szólok minden politikusnak, ügyésznek, rendőrnek, katonának, titkosszolgának, bírónak, ha ebben részt vesznek, bűnrészesek lesznek!

A nyílt fenyegetésre a Kúria is reagált, amely példátlan hangvételű közleményben ítélte el a politikai nyomásgyakorlást. Leszögezték: 

A bírák és bíróságok megsértése vagy fenyegetése a bírói függetlenség elleni támadás, ezért nem tartozik a véleménynyilvánítás szabadságának alkotmányosan védett körébe.

A testület szerint elfogadhatatlan, hogy egy meg sem indult eljárás feltételezett közjogi szereplőit – köztük bírákat – minden alap nélkül bűnrészesnek nevezzék, és büntetőeljárással fenyegessék őket.

A Tűzfalcsoport elemzése szerint a történtek nem puszta politikai túlkapásként értelmezhetők, hanem tudatos stratégiaként. 

Mint írják, Magyar Péter módszerei szoros hasonlóságot mutatnak a lengyelországi fejleményekkel, ahol Donald Tusk liberális kormánya – Soros György bizalmasával, Adam Bodnarral karöltve – éveken keresztül módszeresen építette le az igazságszolgáltatás függetlenségét.

Lengyelországban a Tusk-kormány egyik első lépése volt a Varsói Fellebbviteli Bíróság elnökének és alelnökeinek eltávolítása, alkotmányos és törvényi alap nélkül. Később a bírói kinevezések érvényességét is megkérdőjelezték, majd politikai indíttatású szankciókat helyeztek kilátásba azokkal szemben, akik a korábbi konzervatív kormányzáshoz köthetők voltak. 

A Tűzfalcsoport szerint a Tusk-kormány célja az volt, hogy nyomás alá helyezze a bírókat, és megakadályozza a független ítélkezést.

Az elemzés felhívja a figyelmet: hasonló jelek láthatók Magyar Péter fellépésében is. A bejegyzésével nem csupán politikai ellenfeleit, hanem az igazságszolgáltatás teljes rendszerét próbálja megfélemlíteni. 

A Tűzfalcsoport szerint ez a politikai stratégia tudatos előkészítése egy Tusk-féle antidemokratikus modell hazai bevezetésének.

A szervezet úgy véli, hogy Magyar Péter lépése nemcsak példátlan durvaság, hanem súlyos figyelmeztetés arra nézve is, hogyan bánna ellenfeleivel és a független intézményekkel egy esetleges hatalomra kerülése esetén.

Borítókép: Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz (Forrás: Youtube)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.