Magyarország az élvonalban: új lendületet kap a mesterséges intelligencia kutatása

A HUN-REN kutatási hálózat mesterséges intelligenciával foglalkozó fórumának második napján rangos szakértők vitatták meg az MI jövőjét és gazdasági lehetőségeit. Palkovics László kormánybiztos hangsúlyozta: hazánk úttörő szerepet tölt be az európai MI-stratégiák terén, de a következő évek még nagyobb fejlődési potenciált tartogatnak – különösen az oktatás és a vállalati alkalmazás területén.

2025. 05. 09. 11:35
Fotó: HUN-REN
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A HUN-REN kutatási hálózat mesterséges intelligenciával foglalkozó fórumának második napjának kiemelt panelbeszélgetésén Palkovics László kormánybiztos, Jakab Roland a HUN-REN vezérigazgatója, és Vajda Viktor, a John von Neumann Nonprofit kft. vezérigazgató-helyettese beszélgetett a mesterséges intelligencia és a fenntarthatóság, illetve az ipar kapcsolatáról. 

A panelbeszélgetés első részében Palkovics László kormánybiztos elmondta, a kormány a HUN-REN kutatási hálózat és a gazdasági szereplők közös eredménye, hogy hazánk Európában elsőként stratégiát dolgozott ki a mesterséges intelligenciával kapcsolatban. 

Visszatekintve, a 2020-as stratégia megfelelő volt. Azonban ennek a stratégiának a mostani felülvizsgálatánál kiderült, hogy komoly lehetőségek rejlenek még a mesterséges intelligenciában, különösen a kutatás-fejlesztés területén

–  emelte ki Palkovics. Hozzátette, ennek a stratégiának fontos eleme, hogy a mesterséges intelligenciát használhatóvá kell tenni a nagyközönség, az emberek számára is. Ennek kulcseleme, hogy az oktatáson keresztül bevezetik a fiatalokat a mesterséges intelligencia világába. Ezeket Palkovics László szerint a tananyag átalakításával, és alternatív oktatási anyagok és módszerek bevezetésével kívánják elérni. 

A mesterséges intelligencia és a fenntarthatóság is szóba került a panelbeszélgetésben. Fotó: Gábor Márton

A panelbeszélgetésen Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója elmondta, az AI koalíció vezetőjeként tevékenyen részt vett a magyar mesterséges intelligencia kidolgozásában. A kutató szerint

az oktatás volt a kulcs. A magyar kutatásból, a magyar kereskedelmi kamara, az informatikai cégek szövetsége, sok egyetem, sok érintett reagált megkereséseinkre. Az oktatás volt a fő fókuszpont, ugyanis nagyobb hangsúlyt kell helyeznünk az emberek, a vállalatok képzésére, hogy biztosítsuk a mesterséges intelligencia minél gyorsabb adaptációját a gazdaságba és a társadalomba.

Ennek érdekében pedig Jakab Roland szerint a kis- és középvállalkozásoknak pénzügyi ösztönzőket, speciális képzési programokat kell nyújtani annak érdekében, hogy felismerjék a mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeket és felhasználják azokat a mindennapokban. 

Vajda Viktor, a John von Neumann Nonprofit kft. vezérigazgató-helyettese elmondta, személyes küldetésének tekinti, hogy Magyarország legyen a mesterséges intelligencia egyik fellegvára, ahol a leginkább hatékonyan lesznek képesek adaptálni a gazdaságban ezt az új technológiát.  

Már most is nap mint nap használjuk a mesterséges intelligenciát. Egy idő után pedig megszokjuk majd az ezzel járó kockázatokat, mint ahogyan a járművezetés esetében sem a balesetekre, hanem az eredményre összpontosítunk

– emelte ki a kutató. 

Borítókép: Illusztráció (Forrás: HUN-REN)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.