A Czeglédy-ügy szálai magasra érnek a baloldalon

Czeglédy Csabát, az adócsalással vádolt ügyvédet, DK-s politikust már többször is megmentette Gyurcsány Ferenc és a baloldal. Most ismét erre készülnek, amikor Czeglédyt indítják az ellenzéki előválasztáson szülővárosában, Szombathelyen. Ha Czeglédy végül mandátumot nyer, akkor tovább húzódik a büntetőpere.

2021. 03. 02. 5:45
A gesztusokból is látszik: a DK elnöke és a baloldal is lekötelezettje a vádlottnak Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy feltűnést keltett, amikor szinte napra pontosan három évvel ezelőtt Gyurcsány Ferenc, Dobrev Klára és Molnár Csaba megjelent a Szegedi Járásbíróság épületében. Az adóhatóság nyomozói éppen ekkor kísérték be Czeglédy Csabát, az adócsalással vádolt ügyvédet, korábbi MSZP-s, jelenlegi DK-s politikust a nyomozóbíró elé, aki ismét a letartóztatását kezdeményezte, mivel az ügyészség ekkor derített fényt egy újabb bűncselekményre, amellyel tovább bővült a vádpontok száma. Czeglédy és Gyurcsány láthatóan kedves ismerősökként beszélgettek.

A két politikus kapcsolata meglehetősen régi. Czeglédy az 1990-es évek második felétől kezdve tevékenykedett sikeresen az iskolaszövetkezetek környékén, üzleti és politikai karrierjének pedig az sem ártott, hogy a 2000-es évek elején jogerősen elítélték adócsalásért és más bűncselekmények miatt.

Forrásaink szerint Czeglédy Csaba azért maradt az iskolaszövetkezeti bizniszben, mert abban komoly pénzek forogtak már akkor is, illetve sokakhoz hasonlóan a terület jogi szabályozatlansága is csábító volt.

Úgy tudjuk, az iskolaszövetkezetekben Gyurcsányék politikai potenciált is láttak, azt gondolták, hogy onnan sok fiatalt be tudnak csatornázni a szocialista párt környékére. Ahogy a 2000-es években Czeglédy vállalkozásai egyre jobban mentek, és vagyona egyre nőtt, úgy lett egyre befolyásosabb az MSZP-n belül is.

Gyurcsány Ferenc és a baloldal láthatóan azóta is lekötelezettje Czeglédynek – legalábbis a gesztusok szintjén ez látszódik.

Az adócsalással vádolt ügyvéd-üzletember 2017 nyarán került előzetes letartóztatásba, ahonnan úgy tudott kiszabadulni, hogy képviselőjelölt lett a 2018-as parlamenti választáson és így mentelmi jogot szerzett, vagyis ki kellett engedni. Ezután két nappal játszódott le a cikkünk elején említett jelenet, amikor Gyurcsány Ferenccel és feleségével, legfontosabb pártbeli szövetségesével tűnt fel Szegeden Czeglédy.

A gesztusokból is látszik: a DK elnöke és a baloldal is lekötelezettje a vádlottnak
Fotó: Havran Zoltán

Tekintve, hogy a trükk majdnem bevált, az adócsalással vádolt üzletember és Gyurcsány eljátszották ugyanezt a 2019-es EP-választás alkalmával is, ám míg előzőleg Czeglédy függetlenként indult, most a DK pártlistájára került. Mindez jól jelzi a két politikus viszonyát: egy bűnvádi eljárás alatt álló politikust pártlistára tenni kész politikai öngyilkosságnak tűnik.

A dolog azonban mégsem bosszulta meg magát: Czeglédy nem kapott befutóhelyet, így esélye sem volt, hogy megválasszák, Gyurcsányék szavazóit pedig nem zavarta, hogy egy adócsalással vádolt ügyvéd került a listára.

A DK végül négy képviselőt – az ellenzéki pártok közül a legtöbbet – küldhetett Brüsszelbe. 2022-ben pedig ugyanezt tervezik az országgyűlési választásokon, igaz, ennek két komoly akadálya is lehet: az ellenzéki pártoknak Szombathelyen, Czeglédy szülővárosában még előválasztáson kell megmérkőzniük a jelöltségért. Mindemellett a mentelmi joghoz már nem elég a jelöltség elnyerése, Czeglédynek mandátumot kell nyernie.

A mentelmi joggal való trükközésen túl Gyurcsányék pénzzel is támogatták Czeglédy cégét: Budai Gyula 2017 októberében a Magyar Nemzeti Bankhoz fordult, miután kiderült, hogy

Gyurcsányék családi cége, az Altus mintegy 300 millió forintot adott kölcsön Czeglédy Human Operator Zrt. nevű cégének, amely jelenleg az adócsalási vádak középpontjában van.

Úgy tudni, ezt a kölcsönt 25 millió forint híján törlesztette Czeglédy. A tranzakció azonban ennél többe került Gyurcsányéknak, akiket 15 millió forintra büntetett a Magyar Nemzeti Bank, mivel nem volt engedélyük ilyen hitelezési tevékenységre. Az ügy érdekessége volt, hogy ebben az időben az Altus Befektetési Zrt. által létrehozott konzorcium 1,5 milliárd forintnak megfelelő európai uniós forrást nyert el, amelyből Gyurcsányné cégének is juthatott és amelyet Czeglédy cégének továbbított.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.