Július 20-án a kommün vezérkara könnyelműen támadást indít a román királyi haderő ellen a Tiszántúlon, hogy az antant által megszabott demarkációs vonal mögé kényszerítse őket. Erre viszont a Vörös Hadsereg – létszámát, képzettségét, felszereltségét, tartalékait tekintve – egyáltalán nincs felkészülve. Az offenzíva eleinte jól halad a meglepett ellenféllel szemben, két nap múlva azonban a visszájára fordul. A bukaresti kormány egységei 24-én ellentámadásba mennek át. Július 26-án a Vörös Hadsereg visszavonulásra kényszerül az óriási túlerő miatt, teljes rendezetlenségben özönlik Budapest felé. A párizsi békekonferencia ugyanaznap nyilatkozatot bocsát ki, amelyben a Magyarország elleni gazdasági blokád feloldását attól teszi függővé, hogy eltávolítják-e a kommunista kormányt.
Eközben zavartalanul folytatódik a vörösterror. Július 19-én egy politikai megbízott, Chlepkó Hantos Ede ellenforradalmiság címén, minden bizonyíték nélkül, egy rosszindulatú feljelentés nyomán letartóztat három magas rangú csendőrt: Fery Oszkár altábornagyot, valamint Borhy Sándor és Menkina János alezredest. A tábornokot és a főtiszteket a Mozdony utcai laktanyába hurcolják, amely Cserny József terrorkülönítményeseinek egyik központja. A Lenin-fiúk az épület pincéjében kegyetlen kínzásokkal próbálják beismerő vallomásra bírni az elfogottakat. Miután ez nem sikerül, a kivégzésükről határoznak. Július 22-én a vízmelegítő csőre akasztják föl őket egymás után; aki nem hal meg rögtön, azt brutálisan összeszurkálják. Ezután a holttestüket leviszik a Dunához és a vízbe dobják.
Július 20-án Domonyban egy direktóriumi elnököt is agyonlőnek: Oravetz István megakadályozza, hogy egy vörösőr megtiltsa egy lakodalmas háznál a zenét, amiért nem szervezett muzsikusok szolgáltatják, mire egy másik vörösőr végez vele. Aznap Szabolcsban három helyi lakost is agyonlőnek vöröskatonák a románokkal folytatott harcok közepette. Mindszent határában 22–23-án ismeretlen terroristák vagy vöröskatonák lőnek agyon három személyt. Mezőtúron 23-án Sipos András nyugalmazott csendőrőrmestert lövik le ellenforradalmi magatartás miatt a terrorlegények. Egyazon napon Szentesen Fejes Károly helyi vállalkozó feleségét lövik agyon vöröskatonák.