Beváltak az új gépkarabélyok

Elégedettek a katonák az új cseh-magyar gyártású Bren 2-es gépkarabéllyal – derült ki azon a hadgyakorlaton, amelyen elsőként próbálhatta ki kötelékben a fegyvereket, éleslövészeten a Magyar Honvédség Bakony Harckiképző Központ ellenerőszázada. Az új fegyvereknek sok előnyét dicsérték, például azt, hogy modern célzóberendezések illeszthetők rájuk, állítható a válltámaszuk, egy gombnyomással olyan lábak nyithatók rajtuk, amelyekkel le lehet támasztani a fegyvert a tüzelésnél. Az ellenerőszázad egy nagyszabású magyar–amerikai kiképzésre készült fel a gépkarabélyokkal.

2020. 02. 17. 6:53
20200213 Gyulafirátót Veszprém Magyar Honvédség Bakony Harcikiképző Központ éleslövészet Magyar Nemzet fotó:Mirkó István Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Tölts! – kiáltja a Magyar Honvédség harckiképző központ ellenerőszázadának szakaszparancsnoka. A Bakony közepén járunk, a honvédség központi lőterén. Pár száz méterre megközelíthetjük a katonákat, akik gyalogosan, kötelékben indulnak el a lőállások felé, majd vezényszóra rohamozni, tüzelni kezdenek. Először futva, majd a fedezékbuckák mögött lehasalva adják le a sorozatokat a gépkarabélyokból. Schäffer Mónika hadnagy kísér minket a helyszínre, akitől megtudjuk: ez a század felkészítésének zárómozzanata, egy hónapos kiképzésen vesznek részt a katonák. A lőtéren a szakaszon belül a tűzpárok előre mozognak.

Kopasz Csaba főhadnagy, a század parancsnoka elmondja azt is, a katonák egy hónapos kiképzési cikluson vannak túl, a Hawk Strike többnemzeti gyakorlatra készülnek fel, amelyben egy szakasszal vesznek majd részt a század tagjai. A katonák egy amerikai századba integrálva légi rohamgyakorlatot fognak végrehajtani. A kiképzés elméleti felkészítéssel kezdődött, majd jött a begyakorlás, ezen a helikopteres ki- és berakás is zajlott. Először kis alegységes harcászatot hajtottak végre, ezt követte a lövészeti kiképzés.

Ez is elméleti felkészítéssel és begyakorlással kezdődött, ezután jöttek az egyéni, majd az éles lőgyakorlatok, ezt követte a szakasz éles lőgyakorlata. Ezeket nappal és éjszaka is végrehajtották, éjjellátó készülékekkel felszerelkezve.

Fotó: Mirkó István

És hogy mi az az ellenerőszázad? Ez olyan egység, amely ellenségként szerepel a kiképzéseken, vagyis ellenük hajtják végre a harci folyamatokat a gyakorlótereken. Az ellenerőszázad két lövészszakaszból, illetve egy harckocsizó szakaszból áll. – Mivel a feladatuk sajátos, széles körű ismeretekkel kell rendelkezniük, el kell tudni játszaniuk a hagyományos, reguláris csapatoktól kezdve a gerillákig minden lehetséges ellenséget – tudjuk meg Kopasz Csabától. Az úgynevezett aszimmetrikus hadviselés begyakorlására (amely röviden a hagyományostól eltérő gerillamódszerek alkalmazását jelenti) kevés kidolgozott eljárás van, ezért a katonák műveleti területeken szerzett tapasztalataira kell építeni. Az ellenerőszázadban ezért sokan vannak olyanok, akik megjárták a honvédség külföldi misszióit, külszolgálaton voltak a Balkánon, Boszniában, illetve Koszovóban vagy Maliban, Irakban, az afganisztáni misszióban vettek részt különféle műveletekben. Ezekben a kontingensekben megismerhették a katonák többek között a gerillaharc módszereit is az ellenség részéről, és ezt is szimulálhatják a gyakorlatokon. Kopasz Csaba tájékoztatása szerint az ilyen aszimmetrikus hadviselés egyik fő jellemzője például az úgynevezett Hit and run! (Üss és fuss!) módszer, ami – ahogyan a neve is mutatja – a gyors, lesállásokból indított támadásokból és visszavonulásokból áll, vagyis a fegyveres akció­kat követően az általában kisebb csoportokból álló ellenséges erők gyorsan elhagyják a helyszínt, nehéz helyzetbe hozva a megtámadott katonákat. Ezekről a tapasztalatokról készült egy incidenslista, amely alapján meghatározzák, hogy a századnak mire kell felkészülni, milyen ellenséget kell eljátszani a kiképzéseken. Sok esetben ugyanakkor a főhadnagy szerint az állomány kezdeményezőkészségére és fifikájára is szükség van, hogy az ilyen gyakorlatok eredményesek legyenek. – Mivel mi állunk a másik oldalon, látjuk, hogy a bajtársaink miként hajtanak végre mozzanatokat, ezek után az értékeléshez is sok támpontot tudunk adni – teszi hozzá Kopasz Csaba.

Miközben beszélgetünk, lassan véget ér a szakaszgyakorlat első része. Karabélylőszerek rézhüvelyein lépkedve jutunk vissza az ideiglenes bázishoz. A katonák megmutatják az új fegyvereiket is. Ahogy a vállamhoz illesztem a Bren 2-est, a lézeres célmegjelölő segítségével tökéletesen látom a több száz méterre álló autónk rendszámtábláján a betűket és a számokat. A katonák elmondása szerint ezt az eszközt egyszer kell beállítani, amikor felszerelik a gépkarabélyra, ezután szinte garantált a pontos találat. – Ez volt az első olyan kiképzésünk, ahol kötelékben éleslövészetet hajtottunk végre a Bren 2-es gépkarabéllyal, és nagyon meg vagyunk elégedve vele – veti közbe Kopasz Csaba. – Mivel az ellenerőszázadnak mindenféle ellenséget el kell játszania, a klasszikus AK gépkarabélyok is ott vannak a fegyverszobában, de azok kevésbé korszerűek – fűzi hozzá. A kezelésük egyszerűbb, hamarabb megtanulható, de nem tudnak annyi mindent. A honvédség új fegyverein ugyanis a már megmutatott lézeres célmegjelölőn kívül van vörös pontos irányzék, négy irányban pedig olyan síneket helyeztek el rajta, amelyekre különböző eszközöket lehet felszerelni. A lézeres célmegjelölő és az éjjellátó segítségével sötétben is pontosan el tudják találni az ellenséget. Az új gépfegyver használata is kényelmesebb, például a katona alkatának megfelelően különböző méretűre lehet beállítani a válltámaszt. A Bren 2-nek egy gombnyomással, az első markolatból kinyitható lábai is vannak, amire rá lehet támasztani a fegyvert. Az új gépkarabélyok kisebb űrméretűek ugyan, mint az AK, de a lövedékek kezdő sebessége nagyobb, és megfelelő a tűzerejük is. Amikor elhagyjuk a helyszínt, Kopasz Csaba főhadnagy visszatér a katonák körébe, megbeszélni a kiképzés általunk is látott szakaszát. Erre azért is szükség van, mert nem könnyű feladat előtt áll még az ellenerőszázad. A nappali gyakorlatot meg kell majd ismételni éjszaka is. Sötétedés után tehát újra fegyverropogás hangja töri meg a csendet a Bakony ölén.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.