Az Európai Parlamenti (EP-) választásig utolsó előtti alkalommal ült össze hétfőn az Országgyűlés, amit az ellenzéki pártok lényegében korteskedésre használtak fel. Hosszú idő után így Gyurcsány Ferenc is részt vett a Ház munkájában, napirend előtti felszólalásában pedig újra az Európai Egyesült Államok mellett foglalt állást. A DK elnöke szerint ez a szövetségi rendszer tudja felvenni a versenyt a világ legbefolyásosabb hatalmaival, Kínával vagy az USA-val. – Nem eladni akarjuk a szuverenitást, hanem másokkal közösen akarjuk gyakorolni – hangoztatta.
Gyurcsány azt fejtegette, hogy Orbán Viktor politikája az EU-ból való kilépéshez vagy kizárásához vezethet, pedig az ország érdeke az, hogy részt vegyen a „nemzetek nagy közös szövetségében”. Az unióból való kilépés lehetőségéről beszélt az MSZP elnök-frakcióvezetője is, mondván: a magyar kormány nyíltan szembemegy az európai értékrenddel. Tóth Bertalan szerint ezért pártjára hárul a magyarok képviselete az EP-ben, ahol a szociális Európáért, az egységes uniós, 236 ezer forintos minimálbérért, a 94 ezer forintos minimális nyugdíjért és a 20 százalékos maximális áfáért akarnak küzdeni.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában közölte: komoly közéleti szereplő nem kérdőjelezi meg Magyarország uniós tagságát, ugyanakkor tény, hogy a kormány akár konfliktusokat is vállalva képviseli az ország érdekeit. – A szocialisták egy halom stratégiai jelentőségű jogkört odadobnának a brüsszeli bürokratáknak, ám ettől sem a nyugdíj, sem a családi pótlék nem lesz magasabb – jelentette ki Dömötör Csaba.

Fotó: Mirkó István
Szerinte a jogkörök átadása mellett a baloldal egy szempillantás alatt legyengítené Magyarországot azzal is, hogy azonnali hatállyal végrehajtana minden migrációt ösztönző tervet, ezért a választók májusban „tömött sorokban” fogják az MSZP-t elutasítani. Gyurcsány Ferenc szavait az államtitkár úgy kommentálta, hogy a volt kormányfő neje, Dobrev Klára, a DK listavezetője az elmúlt hetekben folyamatosan az Európai Egyesült Államokért kampányolt, még „véletlenül sem Magyarországért”. – Önök nem magyar mezt viselnek, hanem a brüsszeli bürokrácia mezét, mert ebben anyagi érdekeltségük is van – utalt Dömötör az Európai Bizottság Altusnak nyújtott megbízására.