A 140 ezer jogosult tanuló közül 90 ezren már jelezték, hogy szeretnének élni a kormány által támogatott külföldi nyelvtanfolyamok lehetőségével – mondta el lapunk kérdésére Bartos Mónika, a külföldi nyelvi kurzusokért felelős miniszteri biztos.
Tájékoztatása szerint az október 10-én zárult iskolai igényfelmérés nagy érdeklődést mutatott, 738 intézményből 531 töltötte ki és küldte vissza a kérdőíveket. – Az eddig beérkezett jelzések szerint 81 ezer fő csoportosan, kilencezer tanuló pedig egyénileg szeretne külföldre utazni.
Az egyéni útra vállalkozók 40 százaléka kilencedikes, 60 százaléka pedig a 11. évfolyamosok közül kerül ki – fogalmazott, hozzátéve: az érdeklődők döntő többsége, mintegy 80 százaléka angol nyelvterületre utazna, 17 százaléka német nyelvű tanfolyamra, három százalék pedig franciára jelentkezik.

Fotó: Reuters
Mivel az országban egyetlen olyan iskola van, ahol a kínait első idegen nyelvként tanulják, így Kínába értelemszerűen csak ennek az intézménynek a tanulói mennek majd. – Fontosnak tartom kiemelni, hogy a program előfinanszírozott, tehát az állam állja az összes költséget, a családoknak semmit nem kell befizetniük. Hangsúlyozom továbbá, hogy a hírekkel ellentétben nincsen olyan kitétel, miszerint akinek már megvan a középfokú nyelvvizsgája, az nem vehet részt a kurzusokon. Senki sincs kizárva a programból – húzta alá lapunknak a miniszteri biztos.
Bartos Mónika kitért arra is, hogy november 30-án nyílik meg az a tájékoztató honlap, ahol a programban részt vevő összes külföldi nyelviskola és partnerintézmény ajánlata elérhető, böngészhető lesz.
Ekkor válik elérhetővé a részletes pályázati felhívás is. A tájékoztató felület adatai alapján a diákok már felvehetik a kapcsolatot a kiválasztott nyelviskolával, és beszerezhetik tőlük a befogadó nyilatkozatot, hogy az a kezükben legyen, mire benyújtják a pályázatot. Sok nyelviskola egyébként komplett szolgáltatáscsomagot kínál, vagyis nemcsak a nyelvi képzést, hanem a szállást, az utazást is intézik – hangsúlyozta a miniszteri biztos.