Két eltérő kórokozó
Az új koronavírust sokan először az influenzával állították párhuzamba, csakhogy két teljesen különböző víruscsoportról van szó. Bár hasonló tüneteket okoznak, az influenza egy régóta ismert betegség, van ellene oltóanyagunk, van ellene gyógyszerünk, ismerjük a vírus patomechanizmusát, ismerjük, hogyan fertőzi a sejtet, tudjuk a vírus gyenge pontjait. Az új típusú koronavírusról ezek egyike sem mondható el. A bizonyított Covid–19-es eseteknek ráadásul mintegy 3,4 százaléka végződik halállal, ami jóval magasabb, mint a szezonális influenza egy százalék alatti halálozási rátája.
Mindkét vírus egyik legsúlyosabb szövődménye a tüdőgyulladás, a koronavírussal fertőzötteknek azonban az egyötöde kritikus állapotba kerül, jellemzően kétoldali tüdőgyulladás miatt. A gyógyulás is jóval több időt vesz igénybe ebből a fertőzésből, mint az influenzából: akár egy hónapig is eltarthat a lábadozás. Ugyanakkor az influenza a szövődményekkel nem járó esetekben is megviseli a szervezetet, a SARS–Cov–2 viszont tízből nyolc fertőzöttnél enyhe lefolyású, gyakran nem is észlelik a megbetegedést. A tünetek a két vírus esetében hasonlóak, ám a koronavírusos pácienseknél a magas láz és a száraz köhögés a legjellemzőbb. Emellett a koronavírus meglehetősen hosszú – akár kéthetes – lappangási ideje alatt is fertőz, így sokan nem is tudják, milyen veszélyt jelentenek másokra. A SARS–Cov–2 ráadásul sokkal virulensebb is az influenzánál, hiszen a témával foglalkozó szaklapok szerint átlagban legalább 2,2 embert fertőz meg egy vírushordozó, míg egy influenzás páciens csak 1,3-nek adja át a betegséget. Az új kórokozó rokonai a szintén a koronavírusok közé tartozó és jóval veszélyesebb SARS, illetve a MERS, amelyek azonban hazánkban nincsenek jelen.
A szakemberek alapvetően három fő influenzavírust különböztetnek meg, ezeket A, B és C betűkkel jelzik. Az A influenzavírus kiterjedt járványokat okoz, míg a B vírus általában kisebb helyi járványokért, a C vírus egyedi esetekért felelős. A vírusok felszíni struktúráját két antigén határozza meg, ezeket jelölik H, illetve N betűkkel. A szakemberek 16 H- és 9 N-antigént ismernek, amelyek variálódása okozhatja a vírus gyors változékonyságát.